Pokud vás zajímá nejlepší dětská chůvička, jste tu správně. Dětská chůvička je řešení, které může výrazně zjednodušit péči o miminko. Pokud ale má plnit svou úlohu podle očekávání, musí být kvalitně vyrobená a mít užitečné funkce. Níže najdete praktické rady a tipy, které vám pomůžou vybrat ten správný model.

Recenze na nejlepší dětské chůvičky

Dětská video chůvička Motorola MBP 481 je dnes velice oblíbenou volbou za slušné peníze

Bydlíme v malé domácnosti, potřebujeme vůbec dětskou chůvičku?

Některé malé domácnosti fungují skvěle i bez elektronické chůvičky. Díky malé metráži je pláč dítěte přez otevřené dveře velmi dobře slyšet (většina kojenců pláče po probouzení docela hlasitě).

Nicméně jsou situace, kdy i v těchto domácnostech se chůvička hodí:

 • máte poruchu sluchu a neslyšíte dobře – chůvička se světelnou signalizaci pláče příjde určitě vhod
 • pokud máte psa nebo kočku můžete chtít zavírat dveře to dětského pokojíčku a tichý pláč někdy neuslyšíte
 • někdy stejně musíte ven, kde miminko neuslyšíte, např. práce na zahradě, věšení prádla venku, posezení na záhradě u přátel
 • některé byty / domy mají silné zdi, které zvuk účinně tlumí

Stručně,  jak vyberu spolehlivou elektronickou chůvičku?

Nejdříve si ujasněte, co od chůvičky čekáte:

 • jen slyšet až se mimi probudí – audio chůvičky
 • mít možnost také pozorovat jak spí – video chůvičky
 • monitorovat decha pohyby miminka – chůvičky s monitorem dechu
 • jako rodičovskou jednotku chci používat svůj smartphone nebo tablet – smart chůvičky

Níže najdete 8 rad, jak vybrat vhodnou elektronickou chůvičku do vašeho domu.

Bezpečný a ničím nerušený přenos

Aby chůvička splňovala svou základní funkci (kterou je upozornění na pláč dítěte), je potřeba zajistit kvalitní, ničím nerušený přenos zvuku na dostačující vzdálenosti. Toto vám zaručí jen modely s technologii DECT (Digital Enhanced Cordless Telecommunications) nebo FHSS (Frequency Hopping Spread Spectrum).

Světelná signalizace hlasitosti zvuku

Velice praktickou je světelná signalizace zaznamenaného zvuku – hodí se v mnoha situacích, kdy pláč dítěte neuslyšíte pořádně ani přes chůvičku (hlasitější hudba, sprcha, luxování, hovor přes telefon).

Obousměrný přenos zvuku

Můžete k miminku promlouvat přes svou rodičovskou jednotku, což je často uklidní a tak nemusíte za nim běžet ihned.

Světelné nebo zvukové upozornění na vybití baterie

Pokud v baterce (bateriích) dochází šťáva, je nutné aby jste o tom včas věděli. Budete tak mít možnost jednotku včas nabít, nebo vyměnit tužkové baterky.

Kontrola ztráty signálu

Tato funkce zaručuje, že vždy se dozvíte, když jednotky ztratí spojení. Už se nestane, že dítě pláče, a vy o tom nevíte.

Bezdrátová rodičovská jednotka

Často, když mimi spí, vy běháte po domě a máte plné ruce práce – proto by měla mít rodičovská jednotka možnost napájení z akumulátoru nebo tužkových baterek.

Také je ideální, když má poutko na pověšení jednotky nebo ještě lépe s klipem pro přpevnění k oblečení – tak získáte obě ruce volné.

Funkce VOX

Přenos se uskutečňuje jen po zaznamenání zvuku dětskou jednotkou, která je jinak neaktivní (šetří baterie, nulový elektrosmog).

Co největší dosah

Aby se zvuk dostal přes několik zdí (které jsou někdy tlustší), musí být signál dostatečně silný. Výrobci se předbíhají v uvádění velikosti dosahu dětských chůviček, ale málokdy jsou tyto informace pravdivé.

Nejlépe před koupí vybraného modelu zjistěte, co o něm píší uživatelé na diskuzních fórech nebo v recenzích známých e-shopů. Tak nejlépe zjistíte skutečný dosah dané chůvičky.

Nejprodávanější dětské chůvičky na trhu

Níže najdete odkaz, kde najdete aktuálně nejlepší dětské chůvičky podle serveru Alza.cz. Tyto modely získaly oblibu mnoha rodičů díky skvělému poměru cena / výkon, vysoké spolehlivosti a mnohým nabízeným funkcím.

Jelikož se jedná o opravdu odzkoušené chůvičky, je velice pravděpodobné, že se některá z nich stane tou pravou i pro vás.

Nejlepší digitální elektronická video chůvička Philips Avent SCD 630

Ihned vám můžu říct, že mezi nejoblíbenější modely na trhu patří dnes chůvičky od Philipsu a Motoroly. Philips králuje hlavně audio chůvičkám, zase Motorola vládne mezi video chůvičkami.

Také zde zmíním jeden viditelný trend. V posledních letech přibývá modelů s kamerou. Rodiče pomalu začínají dávat přednost chůvičkám, které jim zajistí nejen perfektní zvuk, ale i obraz. Je to způsobeno novými a bezpečnějšími technologiemi přenosu signálu. Další příčinou jsou samozřejmě klesající ceny, protože nabídka těchto modelů je pestřejší a tedy konkurence narůstá. Ještě před pár lety za kvalitní video chůvičku museli jste zaplatit kolem 5000 Kč. Dnes podobnou najdete i za poloviční cenu.

TIP

Než dětskou chůvičku koupíte, vždy zkontrolujte možnost vrácení / výměny zboží. Uschovejte si doklad o zakoupení zboží. Může se totíž stát, že u vás doma (z různých důvodů) dochází k rušení signálu (nečistý zvuk/obraz, šum) nebo dosah chůvičky není dostatečný (silné zdi, velké prostory). Řešením je výměna chůvičky za jiný model.

Vybíráme dětskou chůvičku s dTestem (video)

https://www.youtube.com/watch?v=1uD_aztLZTQ

Všechny chůvičky se skládají ze dvou základních jednotek:

Rodičovská jednotka – ona “vysílačka”, kterou máte u sebe a pomocí které miminko posloucháte. Tato jednotka může mít různé užitečné funkce, jako přenos obrazu (video chůvičky) nebo signalizace pláče dítěte blikáním kontrolky.

Dětská jednotka – umísťuje se políž dětské postýlky nebo v místnosti, kde dítě se nachází. Pomocí citlivého mikrofonu snímá veškeré zvuky v místnosti. Tato jednotka může poskytovat další informace, např. snímání  teploty a vlhkosti vzduchu v místnosti, přehrávání ukolébavek, apod.

Levné dětské chůvičky

Možná vše co potřebujete je jednoduchý model se základními funkcemi. Možná nepotřebujete investovat do chůvičky, která promítá barevné obrazy na zeď a měří teplotu v pokoji miminka. Možná si úplně vstačíte s modelem za pár stovek korun.

Levná dětská audio chůvička Vtech BM1000

Model Vtech BM1000 je příkladem levné dětské chůvičky, kterou pořídíte za pár set korun

V této cenové kategorii za zmínku stojí aktuálně 2 modely – Motorola MBP 11 a SMARTON SM 100. Oba modely přenáší jen zvuk, ale využívají bezpečného šifrování přenášeného signálu. Motorola MBP 11 používá technologii DECT a SMARTON SM 100 technologii FHSS. Obě varianty šifrování dat zaručují naprosto bezpečnou komunikaci a vysokou kvalitu zvuku.

Pokud chcete bezkompromisní kvalitu, a jste ochotni zaplatit i vyšší cenu, velice oblíbené jsou chůvičky Philips Avent, jelikož nabízí vysokou kvalitu přenášeného zvuku a velice příznivý poměr kvalita / cena. Jako velmi spolehlivé tak získaly přízeň tisíců rodičů nejen v Česku, ale i po celém světě. Ty nejlevnější modely pořidíte již od zhruba 1300 Kč.

Typy dětských chůviček

1. Audio chůvičky

https://www.youtube.com/watch?v=SR7Hd9dRdJY

Na videu je testována audio chůvička TOPCOM BabyTalker 3600 NEMo

Jak fungují?

Je to základní a nejrozšířenější typ dětských chůviček. Dětskou jednotku umístíme v blízkosti miminka (nejlépe 1-3 metry) a zvuk je přenášen do rodičovské jednotky.

Pro

 • levnější od video nebo smart chůviček – ceny začínají zhruba na 700 Kč
 • větší dosah než video chůvičky – orientačně 50m v budově a 300 i více metrů venku
 • často menší a kompaktnějsí než video chůvičky – snazší manipulace
 • mnohé modely nabízí různé dodatečné funkce, jako je noční světýlko, teploměr nebo možnost pouštění ukolébavek

Proti

 • nepřenáší obraz, takže aby jste měli úplnou jistotu, že mimi je v pořádku, stejně za ním musíte zajít

Nejlepší audio chůvičky – přehled recenzí a hodnocení

Níže najdete souhrny recenzí nejoblíbenějších audio chůviček na trhu. Cílem tohoto seznamu je pomoct vám s výběrem nejvhodnějšího modelu pro vaši domácnost.

Proto sem řadíme pouze ty nejlépe hodnocené modely. Najdete zde chůvičky se kterými byli spokojeni mnozí rodiče. Proto svůj lov na tu nejlepší dětskou chůvičku můžete bezpečně začít zde…

Philips Avent DECT SCD501/00

Bezespornou výhodou chůviček Philips Avent je používaná technologie přenosu dat DECT. Díky šifrování a velkému počtu automaticky volených kanálů je výsledný zvuk krásně čistý bez žádného rušení.

Další vymožeností je technologie Smart ECO. Jednoduše řečeno chůvička si automaticky přizpůsobuje spotřebu energie. Pokud budete blízko dítěte, přístroj spotřebu energie omezí. Tímto je výdrž baterie dodatečně prodloužená.

 

Číst recenze na Philips Avent DECT SCD501/00  >>

 

U chůvičky Philips Avent DECT SCD501/00 se mi velice líbí kontrolky. I když máte rodičovskou jednotku úplně ztlumenou, kontrolky ukážou úroveň zvuku v dětském pokoji. Hodí se to zejména, když máte nahlas poštěnou hudbu nebo máte sluchátka.

Uložit

Philips Avent DECT SCD580/00

Elektronická chůvička Philips Avent DECT SCD580/00

Plusy:

 • bezpečné spojení dětské a rodičovské jednotky díky šifrování pomocí technologie DECT
 • dosah uvnitř budovy do 50 m
 • na rodičovské jednotce uvidíte informace o teplotě a vlhkosti vzduchu v dětském pokojíčku
 • pokud se vzdálíte od dětského pokoje příliš nebo dochází baterie, upozorní vás kontrolka na rodičovské jednotce
 • samozřejmostí je nabíjecí rodičovská jednotka, která vydrží pracovat bez připojení do elektrické sítě i 18 hodin

 

Doma máme nižší model z řady dětských audio chůviček Philips Avent.

Náš model sice nemá monitorování vlhkosti vzduchu a teploty v dětském pokoji nebo projekci noční oblohy na stěny pokoje, ale můžu říct že jsme maximálně spokojeni.

Zvuk byl vždy krásně čistý, žádné šumění. Bylo slyšet i když se miminko pouze otočilo v postýlce.

Jelikož bydlíme na venkově jsme ocenili nabíjecí rodičovskou jednotku. Mohli jsme beze stresu na chvíli na zahradu a přitom jsme věděli, co se v dětském pokojíčku odehrává.

 

Zjistit cenu Philips Avent DECT SCD580/00  >>

 

Technologie DECT opravdu funguje – nikdy se nám nestalo, aby přenos byl rušen jinými zařízeními.

Model Philips Avent DECT SCD580/00 má takové “vychytávky”, jako je třeba upozornění vibracemi na rodičovské jednotce.

Všichni rodiče jistě uvítají i noční režim – pouhým stisknutím tlačítka snížíte intenzitu displeje a hlasitost výstražných zvuků.

Uložit

Dětská chůvička není monitor dechu

Elektronické chůvičky – zařízení, které přenáší zvuk  (případně i obraz) z dětské do rodičovské jednotky.

Monitory dechu (baby monitory) – zařízení, které nepřetržitě sleduje dýchání a pohyby miminka. Skláda se z jedné nebo dvou senzorových desek. Senzory se ukládají pod matraci dětské postýlky a jsou spojeny s kontrolní jednotkou.

2. Video chůvičky

https://www.youtube.com/watch?v=a50NJsRTzxA

Jak fungují?

Jsou to chůvičky pro náročnější rodiče, kteří chtějí nejen mimi slyšet, ale i vidět. Tímto můžou mít větší jistotu co se s jejich mrňouskem děje.

Dětskou jednotku umistíme v blízkosti postýlky (nebo v dětském pokoji) tam, odkud bude vše podstatné dobře vidět.

Pro

 • kromě zvuku vysílají i obraz a některé modely umožňují sledovat miminko i v noci za úplné tmy (noční vidění)
 • jste schopni ihned zkontrolovat, zda se dítě zamotalo do přikrývky nebo se jen krátce probudilo a něco si mumlá; někdy je v přijímači slyšet jen ticho, pohledem na video můžete ihned své obavy uklidnit
 • máte možnost uvidět mrňouska v nějaké legrační situaci
 • velice užitečné i potom, když dítě doroste (nebo jsou i sourozenci) – velice usnadňuje kontrolu, kdyžk si v pokojíčku hrají; a když jsou starší, tak máte možnost posoudit, kdo byl v hádce opravdu viníkem 🙂

Proti

 • mají kratší dosah – přenášejí obraz v pásmu 2,4GHz, takže pevné překážky, jako jsou stromy a zdi budou v přenosu vadit – největší možný dosah tak činí zhruba 50 metrů u lepších modelů; proto pokud pořizujete videochůvičku do velkého domu se zahradou, ujistěte se, že v případě problémů s přenosem, bude možno zařízení vyměnit nebo vrátit
 • dražší než audio chůvičky – ty nejlevnější koupíte i kolem 2000 Kč, ale kvalitní a osvědčené modely stojí hodně přes 3000 Kč
 • jsou náchylnější na rušení bezdrátovými a mobilními telefony, mikrovlnnými troubami nebo wifi

Kvalita obrazu ve zhoršených světelných podmínkách

Obecně platí, že čím větší rozlišení kamery, tím lépe uvidíte, co se děje s miminkem v tmavém pokoji. Proto rozlíšení 1280×720 bude v tomto případě o mnohem lepší než třeba 320×240 nebo 640×480.

Pokud videochůvičku budete používat k pozorování mrňouska i v noci, za úplné tmy, jedinou volbou je model s nočním viděním, který využívá infračervené záření.

Otočná kamera

Jsou i modely videochůviček s otočnou kamerou, takže si z rodičovské jednotky obraz posunujete a přiblížujete podle potřeby.

Tyto chůvičky využijí hlavně rodiče, kteří chtějí třeba na chvíli nechat batole pod dohledem staršího sourozence. Mají tak možnost se porozhlédnout po celém pokoji.

Velikost obrazovky a jeji rozlišení (na rodičovské jednotce)

Pro bezproblémové pozorování dění v dětském pokojíčku, musí být obrazovka na rodičovské jednotce dostatečně velká.

Většina videochůviček je vybavena displejem o rozměrech od 2,4 palce (6,1 cm) do 3,5 palce (8,9 cm). Co setýče rozlíšení obraovky rodičovské jednotky, tak ty nejmenší začínají na 320x240, ty největší jsou 1280x720.

Lenvější modely mají obrazovku menší a obraz má nížší rozlišení – ve dne jde obvykle vše dostatečně vidět. Jenže ve zhoršených světelných podmínkách je obraz na levnějších modelech méně čitelný.

TrueLife NannyCam V24

Velice oblíbená video chůvička TrueLife NannyCam V24

Rodiče si pochvalují:

 • ostrý noční režim
 • výborný obraz přes den i v noci
 • dětem se moc líbí nahrané ukolébavky
 • velký displej je fajn, akorát na to co je třeba vidět
 • signál se dobře drží i když se s chůvičkou přemisťuji a to je důležité, hlavně když má člověk k dispozici větší prostory
 • za tu cenu je to dle mého názoru luxusní zboží
 • je akorát do ruky
 • lehká
 • teploměr v chůvičce
 • chůvička umí sama od sebe rozeznat pláč a ihned aktivuje obraz
 • ovládání je velmi jednoduché a intuitivní

Chtělo by to vylepšit:

 • chybí čeština – výrobce ale slibuje: “Na českém menu pracujeme, je možné, že brzy bude. Nicméně prozatím doporučujeme český manuál, který je skutečně podrobný včetně obrázkových náhledů.

Pokud hledáte spolehlivou video chůvičku do 2000 Kč, bude model TrueLife NannyCam V24 pro vás velice lákavou možností.

Za své vynikající vlastnosti dostává od naprosté většiny rodičů velice vysoká hodnocení.

Jako jednu z prvních kvalit musíme vyjmenovat dosah chůvičky, který uvnitř prostor dosahuje i 100 m. Venku, třeba na zahradě se s rodičovskou jednotkou dostanete i 300 metrů od miminka bez ztráty spojení.

Další významné plus video chůvičky TrueLife NannyCam V24 je obecně řečeno obraz, který většina rodičů popisuje jako kvalitní.

Barevný LCD displej má velmi dobrou odezvu a přenos videa je plynulý.

Uhlopříčka displeje činí 2,4 palce, což pro přehled o dění v dětském pokojíčku je dostačující. Navíc velké displeje “konzumují” mnohem více energie a tak většinou zkracují dobu bezkabelového použití.

Produktová stránka výrobce: truelife.eu

Hledáte videochůvičku do auta?

Znáte to… jedete sama autem, vaše miminko na zaním sedadle začíná plakat. Potřebujete zkontrolovat co se dějě, ale je to možné jen když se otočíte a přestanete na chvíli sledovat cestu… Někdy stačí právě jen ta chvíle a můžete ohrozit zdraví a životy vás dvou v autě a také jiných řidičů aut, cyklistů a chodců.

Dnes už existují dětské video chůvičky přizpůsobené i pro použití do auta. Přikladem je níže prezentovaný model BBM 7030

https://www.youtube.com/watch?v=YPBBp55lRtw

3. Chytré neboli smart chůvičky

Jak fungují?

Rodičovskou jednotkou je chytré zařízení (smartphone nebo tablet). Jako dětskou jednotku lze použít buď speciální kameru nebo druhé chytré zařízení.

Do chytrého telefonu nebo tabletu se nainstaluje aplikace, která umožňuje komunikaci s dětskou jednotkou. Kamera (nebo druhé chytré zařízení) se umístí tak, aby zabírala požadovaný úhel v dětském pokoji.

Kamera se připoji bezrátově (Wi-Fi) nebo LAN síťovým kabelem k domácímu routeru. Tímto všechná zařízení připojená k domácí síti (smartphone, tablet, notebook, PC) můžou obraz z takové chůvičky pozorovat.

Jsou aplikace (jako např. Dormi – Baby Monitor), díky kterým pomocí internetu (Wi-Fi nebo mobilní data) můžete obraz a zvuk z vašeho dětského pokojíčku promítat na svůj Android smartphone prakticky všude tam, kam se váš smartphone připojí k internetu.

POZOR NA BEZPEČNOST !!!

V případě smart chůviček musíte pamatovat, aby vaše heslo k domácí síti bylo co nejbezpečnější. Musíte také pamatovat, aby software (firmware) vašeho routeru byl vždy aktuální. Tímto výrazně zmenšíte riziko prolomení hesla a nabourání se do vaši sítě nepovolaným osobám.

Pro

 • moderní řešení všude tam, kde je internetový signál nejstabilnější a nejsilnější (velká města)
 • možnost volby aplikace a tím i dostupných funkcí smart chůvičky
 • přenos zvuku i obrazu
 • nejčastěji možnost detekce pohybu

Proti

 • poměrně náročná instalace
 • znatelně méně spolehlivé než klasické chůvičky, prortže je příliž moc prvků, které můžou selhat – výpadek signálu doma; jste mimo dosah dostatečně silného signálu, když jste mimo dům; sleže router nebo samotná aplikace v telefonu; vybije se vám baterie ve smartphone nebo tabletu
 • možnost prolomení slabšího hesla domácí síti nežádoucími osobami = nebezpečí špehování třetimi osobami

Populární aplikace s funkcí chůvičky do chytrého zařízení

Android

iPhone / iPad

4. Kombinace dětské chůvičky a monitoru dechu

Jak fungují?

Klasická audio nebo video dětská chůvička, která má navíc senzorové desky. Ty se umístí pod matraci v dětské postýlce. Díky tomu chůvička zaznamenává pohyby miminka a v případě, že pohyby nebudou zaznamenány po dobu 20 sekund, upozorní hlasitým alarmem.

Pro

 • funkce monitoru dechu je dalším faktorem, který zvyšuje bezpečí vašeho miminka a vám dává větší jistotu
 • dnes už cenový rozdíl mezi kvalitní video chůvičkou a chůvičkou s monitorem dechu je zanedbatelný – čerství rodiče proto často volí kombinaci chůvičky s monitorem dechu

Proti

 • monitor dechu budete používat kratší dobu a pokud by jste chtěli jej prodat, tak musíte prodávat celý set (s chůvičkou)
 • pořád dost vysoká pořízovací cena

Nejoblíbenější modely v tomto roce:

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS)

Co je to SIDS? Jaké jsou rizikové faktory? Jak mu předcházet?

5. Vysílačky s funkcí chůvičky

I když má toto řešení více nevýhod, někteří rodiče volí místo dětské chůvičky vysílačky s funkcí chůvičky (funkce VOX), která zapne vysílání ve chvíli, když zaznamená určitou hladinu hluku v okolí stanice. Příkladem jsou vysílačky: Motorola TLKR T50 nebo Sencor SMR 110 TWIN. Některé modely mají přímo funkci dětské chůvičky – babysitter.

Pro

 • velká přednost tohoto řešení spočívá hlavně ve větším dosahu – v zastavěné oblasti nebo v kopcovitém terénu je sice dosah “jen” cca 500 m, ale na volném prostranství může to být i přes 10 km
 • širší využití – vysílačky můžete vždy použít k jejich primárním účelům, což je zdarma komunikace na dálku – velice praktické například při delších cestách do zahraničí dvěmi auty

Proti

 • nedostačující bezpečnost – pokud někdo v okolí vlastní PMR vysílačky, může bez problému odposlouchávat kanál, na kterým vysílá vaše zařízení
 • nízká citlivost u většiny modelů – takže se stane, že mimi tiše pláče a vy to neuslyšíte
 • neupozorní na ztrátu signálu – například dojdou baterie nebo se dostanete mimo dosah druhé vysílačky
 • tyto zařízení pracují s poměrně velkým vyzářeným výkonem – sice měly by být zdravotně testovány pro použití jako elektronická chůvička, je ale bezpečnější dětskou jednotku umístit dále od postýlky ( řešením je také připojení k vysílací jednotce sady handsfree nebo externího mikrofonu, které lze umístit blíž k miminku)
 • standardní vysílačky nenabízejí běžně dostupné funkce dětských chůviček, jako světelný ukazatel intenzity zvuku nebo kontrola ztráty spojení
 • design – některým uživatelům vysílačky v dětském pokojíčku hezky nasluší

PMR vysílačky jako dětské chůvičky

PMR vysílačky (anglicky – Personal Mobile Radio) nejsou hračky – jsou to ruční radiostanice, které pracují na 8 kanálech v okolí frekvence 446 MHz. Lze je používat na území celé Evropy, ale pokud cestujete do USA, tam je jejich používání zákonem zakázáno.

Vysílačka jako chůvička – populární diskuze

Používání vysílaček jako děstké chůvičky má své příznivce a odpůrce. V síti najdete vřelou diskuzi na toto téma a mnoho zajímavých názorů a tipů. Níže jsou uvedeny tři nejznámější z nich:

Podle čeho vybírat

Napájení

Síť, akumulátor, baterie

Nejlépe, když je rodičovská jednotka maximálně mobilní – možnost napájení jak ze sítě, tak klasickými tužkovými bateriemi (někdy místo tužkových baterií jsou do dané jednotky zabudovány akumulátory, které se během napájení ze sitě nabíjí). Zaručuje to možnost používat chůvičku bez omezení i mimo dům.

Dětská jednotka tráví nejvíce času doma u miminka, kde je zapojena do sítě. Měla by ale mít také možnost napájení tužkovými bateriemi / kumulátorem. Jednak pro využití venku, jednak jako záloha – v případech, kdy například v noci bude přerušena dodávka elektrické energie.

Takže jeden velice důležitý faktor je možnost použití u obou jednotek dvoji způsobu napájení. Druhým nesmírně důležitým parametrem je otázka, jak dlouho vydrží jednotky pracovat na tužkových bateriích / akumulátorech.

Co se týče spotřeby energie, jsou dětské chůvičky velice “hladové”. Baterie / akumulátory vydrží pracovat bez nabíjení cca 7 až 36 hodin. V tomto případě nezbývá nic jiného, než si před koupí nové chůvičky projít dostupné recenze a zorientovat se jak uživatelé hodnotí výdrž daného modelu bez dobíjení ze sítě.

Jak daleko by měla být chůvička od dětské postýlky?

Orientačně by to mělo být 1-3 metry. Z této vzdálenosti dětská jednotka spolehlivě odchytí veškeré zvuky. Na druhou stranu mimi nedosáhne na kabely napájení. Modely se liší cítlivostí mikrofonu, takže nejlépe, když si to v praxi odzkoušíte.

Systém přenosu dat

Analogová nebo digitální?

Dětské chůvičky s analogovým přenosem dat už pomalu mizí z nabídky. Důvodem je malý počet kanálů, na kterých vysíljí a horší kvalita přenášeného zvuku. Toto způsobuje časté rušení signálu ve více obydlených oblastech. Tyto modely sice jsou levnější a mají větší dosah, ale pořídit si analogovou chůvičku má smysl jen tehdy, když bydlíte opravdu mimo větší seskupení domů.

Pak máme chůvičky digitální. I když jsou o něco dražší a mají menší dosah, poskytují řadu výhod, za které se opravdu vyplatí dát i pár stovek navíc.

Jde hlavně o mnohem vyšší zabezpečení přenášených dat – ty jsou totíž šifrována a tak rušení jinými zařízeními je výrazně eliminováno. Dodatečně kvalita zvuku je mnohem lepší než v analogových modelech

Ve specifikaci své budoucí chůvičky proto hledejte pojem DECT (Digital Enhanced Cordless Technology) nebo FHSS (Frequency Hopping Spread Spectrum) – tyhle technologir zaručí ničím nerušený přenos zvuku v nejvyšší kvalitě.

Pokud bydlíte v intenzivně obydlené oblasti- digitální chůvička je nutnost. I obyvatelé venkova by měli zvážit pořízení chůvičky s digitálním přenosem dat. Proč? Protože mnohá zařízení běžně používané v domácnostech – zejména starší modely bezdrátových telefonů, dálkově ovládané spotřebiče, notebooky nebo zařízení s technologií Bluetooth – způsobují rušení signálu a anologové chůvičky s tím mají docela velký problém.

Cena

Dnes v nabídce najdete modely od zhruba 800 Kč do 8000 Kč a víc.rčitě máte nějakou představu, kolik za dětskou chůvičku hodláte utratit. V dané cenové hladině se potom zaměřte na modely s nelepšími recenzemi a hodnoceními.

Pomůže teké seznámení s názory jiných rodičů, které najdete na různých fórech a v diskuzích, např.:

Dětská chůvička – jakou vybrat?

Jakou koupit chůvičku? Která se vám osvědčila?

Síla signálu, dosah a interference

Výrobcem udávaný dosah elektronických chůviček je velice často nepravdivý – tvrdí to mnozí uživatelé v diskuzích a v recenzích. Řešením, je před koupí pozkoumat recenze.

Interference, neboli rušení signálu je možné omezit maximálně tím, že zvolíte model s přenosem dat v technologii DECT nebo FHSS.

Dosah:

 1. Největší dosah mají vysílačky s funkcí chůvičky,  potom chůvičky analogové. Obě řešení mají jednu podstatnou vadu – možnost snadného odposlouchávání přenosu mezi dětskou a rodičovskou jednotkou. Tímto zmíněné možností mnozí rodiče nedoporučují.
 2. Pak máme chůvičky s digitálním přenosem (DECT, FHSS). Reálný dosah je kolem 50 metrů (i víc) – záleži na modelu a podmínkách přenosu dat v daném domě (síla stěn, rozloha bytu, vliv jiných spotřebičů v domě, apod.).
 3. Obecně nejkratší dosah mají video chůvičky, jelikož přenos kvalitního obrazu je možný jen na menší vzdáleností

Umožňuje prodejce bezproblémové vrácení nebo výměnu přístroje?

Může se samozřejmě stát, že vybraný model z nějakých důvodů nebude mít dostatečný dosah nebo problémy s rušením signálu.

Proto je velice důležité, aby jste si před koupí chůvičky ověřili, zda daný prodejce umožňuje bezproblémové vrácení nebo výměnu přístroje.

Rodiče proto doporučují:

 • nakupujte od prodejců, kteří nemají problém s vrácením / výměnou zboží
 • chůvičku vybalujte opatrně, nic zeztraťte – aby bylo případné vrácení bezproblémové
 • přístroj ihned doma vyzkoušejte – zejména zda máte čistý zvuk (obraz) v místnostech, kde trávíte nejvíc času (kuchyně, obývací pokoj, ložnice); při tom mějte zapnuté všechny bezdrátové telefony nebo domácí sítě – ty totiž chůvičky ruší nejvíce
 • rušení signálu může být způsobeno jinými chůvičkami, naříklad v sousedství – proto svou chůvišku vyzkoušejte i v noci, kdy mbudou jiné chůvičky v okolí zapnuté

Počet kanálů

Z příchodem technologií DECT a FHSS si už s počtem kanálů ve vaši chůvičce nemusíte lamat hlavu. Jen se ujistěte, že vámi vybraný model jednu z těchto technologií přenosu dat podporuje, a je vyhráno.

Už víte, kterou chůvičku vybrat?

Víte, co vaše nová elektronická chůvička musí umět. Víte kolik hodláte za ní utratit. Teďstačí, když na základě funkcí a ceny najdete pár kladně hodnocených modelů a projdete si jejich recenze.

Pokud vám tento krátký průvodce alespoň trochu rozjasnil téma “jak vybrat dětskou chůvičku”, jsme nesmírně rádi. Myslíte, že by tento článek pomohl i někomu jinému? Do toho! Sdílejte jej se svými přáteli:

Více informací o výběru vhodné elektronické chůvičky najdete na stránkách:

dTest

malvík

feedo

maminky.eu


Čtěte také:

Recenze video chůvičky Motorola MBP 481 (VIDEO)

Koupit na Feedo.cz Jaké jsou uživatelské recenze na dětskou chůvičku Motorola MBP 481? Většina hodnocení je pozitivní, ojedinělé negativní ohlasy ...
Číst dál >>

Recenze chůvičky Philips Avent SDC560 (VIDEO)

↓ PŘEHRAJTE SI VIDEO ↓ https://www.youtube.com/watch?v=NnCdRytpdFQVideo can't be loaded: Recenze a test Philips Avent SDC560 | Testado.cz (https://www.youtube.com/watch?v=NnCdRytpdFQ) Tento model ...
Číst dál >>

Recenze chůvičky Smarton SM 100: komu se vyplatí pořídit tuto levnou chůvičku?

Pokud hledáte levnou a spolehlivou audio chůvičku s velkým dosahem, tak Vás zaujme recenze modelu Smarton SM 100. Jedná se ...
Číst dál >>

Chůvička Motorola MBP 36 SC – recenze. Bude tento model vhodný do Vaši domácnosti? (2018)

Recenze na chůvičku Motorola MBP 36 SC jsou v naprosté většině kladné - doporučuje ji ostatním asi 90% uživatelů. Pojďme ...
Číst dál >>

Motorola MBP 854: recenze a přehled její přednosti (2018)

Hledáte recenzi na chůvičku Motorola MBP 854? Chcete vědět, co všechno tento model umí? A co všechno je obsahem balení? ...
Číst dál >>

Elektronická chůvička Motorola MBP 11: video recenze (2018)

↓  PŘEHRAJTE SI VIDEO  ↓ https://www.youtube.com/watch?v=KtfHVcTv1VsVideo can't be loaded: Recenze a test dětské chůvičky Motorola MBP 11 | Testado.cz (https://www.youtube.com/watch?v=KtfHVcTv1Vs) ...
Číst dál >>

Elektronická chůvička Motorola MBP 622: video recenze luxusního modelu

Pokud hledáte recenze na video chůvičku Motorola MBP 622, přinášíme Vám video z YouTube kanálu Feedo, ve kterém jedna z ...
Číst dál >>

Audio chůvička Avent SCD580: recenze maminky Petry (2018)

Tuto video recenzi chůvičky Avent SCD580 jsme našli na YouTube kanálu Feedo.cz. Chůvičku prezentuje maminka Petra, která přístroj otestovala a ...
Číst dál >>

Video chůvička Vtech BM2600: recenze a představení hlavních funkcí

Dnes bychom Vám chtěli představit video recenzi dětské chůvičky Vtech BM2600, kterou jsme našli na YouTube kanálu Testado.cz. Toto přehledné ...
Číst dál >>

Dětská chůvička s kamerou Motorola MBP 36s – VIDEORECENZE

Vítám vás u recenze dětské chůvičky Motorola MBP 36S. Zde se dozvíte vše, co potřebujete o tomto produktu vědět. Nechybí ...
Číst dál >>

Úvodní foto Wade Armstrong licence Attribution 2.0 Generic

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílej s přáteli!

Řekni o tomto článku kamarádkám!