Hra je pro miminka nejpřirozenější způsob, jak se rozvíjí jeho poznávání světa. Trénuje při tom smysly jako jsou zrak, hmat a sluch.

V období věku dítěte do 1 roku se učí vše co jako člověk bude potřebovat– komunikovat, posadit se, zvednout tělíčko, přetočit se ze zad na bříško, brát do ručičky předměty, otáčet hlavičkou.

Hračky pro nejmenší jsou uzpůsobeny i k tomu, jak rozvoj miminka podpořit.

Hračky pro děti do 1 roku proto pomáhají k vývoji a samostatnosti, zkoumání svého těla a okolí.

Jaké hračky pro miminko nebo batole obstarat, aby se rozvíjelo a pobavilo?

Kolik hraček stačí, kolik hraček děti je už moc?

Můžete ušetřit a pořídit je zdarma, nebo levně.

(Jinak máme i krásně dlouhý seznam populárních hraček pro děti 1-3 let).

Jak vybrat hračku pro miminko do 1 roku?

Obsah:

Chcete potěšit své miminko hezkou hračkou? Kamenné i online obchody nabízí veliký výběr hraček pro miminka a batolata .

Jak se v nich vyznat?

Jak vybrat hračku pro dítě?

Pomůžeme se Vám v širokém sortimentu hraček pro miminka a batolata zorientovat a inspirujeme, podle čeho vybírat hračky s ohledem na věk miminka, na funkčnost a využití, nebo kvalitu nebo materiál hračky a bezpečnost hračky pro dítě.

Když vybíráte dárek pro miminko, vyhýbejte hračkám, které již na pohled nepůsobí dostatečně pevně, nebo obsahují malé části, které může dítě vdechnout či spolknout.

Zajímejte se o to, zda hračka splňuje evropské normy a je zdravotně nezávadná.

Číst dál

Hračky pro děti do 1 roku by měly děti rozvíjet a odpovídat jeho vývojovým potřebám- interaktivní hračky nebo didaktické jsou v tomto ohledu ideální.

V batolecím období hračky pro děti do 6 měsíců rozvíjí hrubou i jemnou motoriku a pohyblivost, myšlení a řeč.

Děti komunikují s rodiči, rády se na ně dívají, chtějí jejich pozornost a lásku.

Zároveň si začínají uvědomovat své já a podle jednotlivých osobností se osamostatňovat.

Určitě nenahrazujete hračky vaší pozorností, hlasem, povídáním, vyprávěním, různými zvuky, kterými se dítě učí poznávat Vás a navazuje s Vámi vztah.

Můžete také vybírat hračku pro dítě přímo s miminkem a sledovat jeho reakci, která se mu zalíbí. Někdy může pomoci vybírat hračku srdcem.

Hraček je mnoho ale pozornost rodiče nenahradí

Miminka a batolata mohou mít veliký výběr hraček, přesto ale lidský kontakt s blízkými a vědomou interakci s rodičem, hru povídání a pozornost matky, otce nebo další milující osoby nenahradí.

Kolik má mít dítě hraček? Méně je někdy více. Dnešní děti jsou obvykle zahlcené hračkami, než aby trpěly nedostatkem.

Doba je jiná a věcí v nabídce přemnoho. Malé děti, mají někdy hraček tak moc, že si s nimi nedokážou pořádně hrát, protože je zahlcena jejich kapacita a přeskakují od jednoho k druhému.

Proto můžete vybrat několik, aby se lépe naučilo soustředit na jednu věc pořádně.

Jakou hračku pro děti do 1 roku pořídit s ohledem na věk?

V období do 1 roku se s miminkem děje mnoho změn a z fáze kdy jen leží se pomalu učí stát nebo běhat. Rozdělíme toto období proto na kratší úseky po 3 měsících.

Dětské hračky pro miminka 0-3 měsíce

 

Novorozenec je na světě nový.

Hodně spí, pije mateřské mléko nebo speciální výživu a stačí mu cítit svého rodiče, jeho pohlazení, objetí a chování, slyšet jeho uklidňující hlas.

Novorozenci nejsou nároční na hračky.

Proto se více než jakákoliv hračka pro dítě 0+ hodí zavinovačka, nebo měkké plyšové hračky, které uklidňují.

Pokud maminka nekojí, je pro miminka 0 – 3 měsíce oblíbený je i dudlík. Potěší i různé hračky na kočárek.

Hračky pro miminka 3-6 měsíců

Ve třech měsících začínají miminka rozeznávat tvary a barvy.

Mezi 3. a 6. měsícem se rozvíjí také koordinace očí a rukou.

V lehu na zádech zrakem zachycují předměty v jejich zorném poli.

Na stimulaci zraku a sluchu je vhodný třeba veselý hrající závěsný kolotoč nad postýlku, nebo barevné závěsné hračky s různými předměty a hračky na kočárek, svítící hračky do kočárku nebo hrací zvukové hračky na zábavu do autosedačky – vajíčka.

Pro miminka jsou zajímavé i lidské hlasy. Nejraději mají ty, které patří rodičům, protože je znají ještě z bříška.

V období mezi 3 a 6 měsíci se učí se rozpoznávat různé zvuky, proto je může potěšit třeba chrastítko.

Hrací deky jsou pak vybaveny různými prvky, které pomáhají při rozvoji hmatu sluchu a jemné motoriky.

Na příjemné měkké podložce si děti mohou hrát nebo spinkat.

Hračky pro miminka 6-9 měsíců

Půlroční miminka si už většinou umí koordinovaně hrát s hračkami a podat si předmět z jedné ručičky do druhé.

V lehu na bříšku dokáží uchopit hračku opřené pouze jednou rukou o předloktí.

Začínají se koulet, plazit nebo stavět na čtyři. Díky tomu je zabaví více typů hraček

Batolata v tomto věku začínají napodobovat zvuky dospělých. Ideálním dárkem pro ně jsou zvukové hračky, které stimulují dětské smysly a koncentraci.

Kolem 6. měsíce se začínají objevovat i první zoubky.

Bolestivé prořezávání děti obvykle bolí a mohou plakat. Uleví jim třeba kousátko s chrastítkem pro miminka, nebo plátěná deka, kterou mohou žužlat.

Kousátko pro miminka ve tvaru kolečka pomůže při bolestivém prořezávání mléčných zoubků.

Na plastovém kolečku jsou zavěšena různá zvířátka ve veselých barvách, jejichž součástí je chrastítko.

Při stisku vydávají šustivé zvuky. To miminka většinou baví. Potěší i různé svítící hračky nebo závěsné hračky na kolotoči.

Hračky pro batolata 9 až 12 měsíců

Díky rozvoji jemné motoriky získají dětičky schopnost udržet drobné předměty mezi palcem a ukazováčkem.

Cílené a přesné pohyby rukou si budou vyžadovat hračky pro děti 9 – 12 měsíců, které se dají stisknout, posouvat otevřít nebo tahat.

Třetí rozměr dětičky poznají díky interaktivním hračkám, které se dají skládat a rozkládat.

V tomto věku jsou vhodné hračky na vývoj jemné motoriky, které mohou stavět na sebe či vkládat do sebe a objevovat tak vztahy mezi předměty.

Jak se vyznat v široké škále hraček, zaplněných obchodech a eshopech? Každé období má své, i když může být individuální , některé děti jsou napřed a jiné si dávají s vnímáním světa více na čas.

Číst dál

Některé děti procvičují v tomto věku už také trpělivost a zručnost i navlékáním velkých dřevěných nebo plastových korálků, tvořením z modelíny nebo malováním .

Tradiční hit je písek a stavění báboviček, hry s vodou, stavění ze sněhu, dále kamínky, šišky, listy, mech, klacíky a jiné přírodniny které poslouží jako hračky.

Velmi důležité jsou v batolecím období hry, jimiž dítě napodobuje dospělé, a také symbolické hry, při kterých se stává třeba princeznou, kočičkou, vláčkem.

Děti si rády hrají na to, co vidí kolem sebe a tím se i zapojují do světa dospělých. Většina dětí chce být užitečná a potřebná.

V určitém období života dítěte jsou vhodné různé dětské sady k pracím v domácnosti a povoláním, třeba hrací kuchyňky s vařičem, nádobíčkem a dřevěným nebo plastovým jídlem, nejrůznější uklízecí sety (vysavač, kbelík s mopem, žehlička).

Oblíbený je i dětská sada nářadí s helmou na hlavu nebo dětský doktorský kufřík, se kterým děti hrají na doktora.

Hračky pro kluky jsou oblíbené předměty se kterými si rádi hrají na policisty, hasiče, detektivy, na piráty; milují, když mají pistoli, meč nebo třeba vrtačku či „nádražáckou“ plácačku i s čepicí.

Hračky pro holčičky bývají oblíbené panenky ale i

Malému dítěti můžete ale udělat radost i tím, když mu dovolíte prozkoumat vlastní hrnce, pokličky, vařečky a naběračky, přidáte svou zástěru, trochu rýže, těstovin a vody a budete s ním vařit.

Děti rády napodobují rodiče jak se co dělá. I když to vypadá, že tolik nevnímají, mozek si informaci pamatuje.

Jak vybrat tu nejlepší hračku pro Vaše dítě?

Při výběru hračky pro miminko do 1 roku se vyhýbejte hračkám, které nepůsobí dostatečně pevně, nebo obsahují malé části, které může dítě vdechnout či spolknout. Zajímejte se o to, jestli je hračka zdravotně nezávadná.

Na trhu jsou tisíce různých produktů a typů hraček pro nejmenší. Které by však neměly chybět pro správný vývoj a rozvoj motoriky miminka do jednoho roku?

Různé hračky podporují různé smysly – hmat sluch zrak, ale i čich a cit v ústech.

Na českém trhu najdete desítky spíše stovky kamenných obchodů i e-shopů zaměřené na hračky pro nejmenší. Sortiment je široký, od plyšáků, hrací hračky, hračky didaktické, hrající (bubínky, chřestidla apod), svítící hračky, dřevěné kostky či stavebnice, různé hry.

Oblíbené jsou didaktické hračky kde může miminko učit posunovat korálky nebo hýbat různými tlačítky, hrát paličkou na xylofon apod. Oblíbené jsou i hrací stolečky, kde je několik funkcí zároveň.

Číst dál

Nadčasové dětské hračky jsou autíčka, vláčky, panenky a kočárky, zvířátka, hračky do vody, bagry.

Do široké palety hraček pro děti do 1 roku patří i motorické kostky a různé interaktivní hračky,

Pro miminka, která teprve leží, se vyrábí lehátka se zavěšenou plyšovou hračkou, kterých se může dotýkat nebo do nich plácat nebo hrací deky.

Proč a čeho si všímat při výběru hračky?

Vybírejte dětské hračky hezké, nápadité, užitečné pro radost, ale i bezpečné a kvalitní.

Hračka miminko a batolata zabaví, potěší, ale také rozvíjí jeho fantazii, smysly, osobnost, někdy i slovník, jemnou i hrubou motoriku (zručnost), logiku, napodobuje jak fungují věci v domácnosti a okolí.

Některé dětské hračky pro děti do 1 roku nemusí být vhodné, protože když je dostane dítě předčasně, neví jak si s nimi hrát.

Při samotném výběru hračky pro batolata je třeba myslet na to, jak její užívání dítě ovlivní, a vybírat hračku přiměřenou věku a vývoji dítěte, jeho zájmům a schopnostem.

Má být zábavná a potěšující, vyhovující přání a vkusu dítěte, pokud je to možné, zkuste dítěti samotnému nabídnout, co se mu líbí:

 • didaktická – zábavnou formou učí a rozvíjí schopnosti a dovednosti dítěte
 • bezpečná – bez ostrých hran, aby se nezranilo. Hračky pro děti do 3 let nesmí obsahovat malé části, které může dítě nedopatřením vdechnout
 • zdravotně nezávadná – neměla by dítě ohrožovat působením chemických látek obsažených v plastech,(největší riziko je u hraček jako jsou kousátka, která se dostávají do kontaktu se slinami dítěte)
 • ekologickáhračky šetrné k přírodě jsou třeba dřevěné nebo látkové, protože nejsou náročné na výrobu a nevyrábí se z nerozložitelných plastů
 • pro náročnější může splňovat i etické a sociální požadavky (Fair trade – férové podmínky prodeje) – hračka by měla být produkována v zemích a firmami, které např. nezaměstnávají děti.

Pokud víte, že vaše děťátko má určité oblíbené hračky, nabídněte seznam vhodných dárků rodině a přátelům, aby neutráceli za zbytečnosti.

Hračky pro nejmenší a kvalita

Jak vybrat ekologickou a zdravotně nezávadnou hračku pro dítě do 1 roku? 

Certifikované výrobky s označením shody CE a hračky s certifikátem Správné hračky, Bezpečné hračky anebo Bezpečné a kvalitní hračky

 • Hračky českých výrobců (Česká kvalita), bývají i šetrnější k přírodě, a podpoříte jejich koupí i českou ekonomiku, kvalitu a tradici
 • přírodní materiály (dřevo je příjemnější na dotyk a vsakuje vlhkost rukou, zatímco u plastu hračka prokluzuje v ruce) a materiály ktére se vyrábí s šetrností k přírodě
 • dřevěné hračky mohou mít certifikát FSC (Forest Stewardship Council) a jsou ze dřeva získaného z lesů s udržitelným hospodařením
 • dřevěné hračky vybírejte nelakované, nebarvené nebo s vhodnou povrchovou úpravou (ošetření vodou ředitelnými nátěry a laky nejlépe s certifikátem EŠV – Ekologicky šetrný výrobek, tedy nezávadný; nebo přírodními laky, vosky či oleji) – anebo se snažte zjistit složení barev a chtějte vidět certifikaci hračky
 • případně vybírejte dřevěné hračky z neošetřeného dřeva (bez povrchové úpravy), které ale nejsou vhodné pro kojence a batolata, přičemž ale počítejte s tím, že u dřeva z měkkých jehličnanů (smrk, borovice, jedle) vniká do pórů neošetřeného dřeva špína (naopak nátěr póry uzavře a vytvoří ochrannou vrstvu, kterou lze čistit)
 • kupujte hračky pro miminka s minimálním množstvím lepených částí (epoxidová lepidla obsahují nebezpečné látky)
 • hračky z nezávadného textilu (bambusu, konopí, biobavlny, vlny, lnu) či s certifikátem ověřených textilií (označení Öko‑Tex Standard 100, Organic, BIO či s certifikátem holandské organizace Fair Wear Foundation), které jsou při svém zpracování šetrnější k životnímu prostředí, ale také ke zdraví (při pěstování a zpracování bavlny se totiž používá velké množství pesticidů, chlóru a barviv s obsahem toxických těžkých kovů, což u spotřebitelů může způsobit zejména kožní problémy, ekzémy a alergie)
 • u hraček (ale i nádobí) z keramiky a porcelánu upřednostňujte výrobky bez glazury (ozdoby a obrázky často obsahující nebezpečné těžké kovy olovo a kadmium)
 • nekupujte hračky pro miminka (ale ani jakékoliv předměty) z nebezpečného PVC (hledejte označení PVC-free)
 • nekupujte hračky z plastů měkčených toxickými ftaláty a s obsahem bisfenolu A (hledejte označení phthalate-free; BPA-free) – kupujte hračky raději z „tvrdého“, těžko rozbitného či deformovatelného plastu
 • Ekologické hračky se mohou vyrábět z papíru, lepenky či bioplastu – rozložitelného kukuřičného škrobu, nebo i z přírodní gumy 

Hračky do postýlky pro batolata

 

Postýlka je pro miminka místem klidu odpočinku a bezpečí. Vhodná hračka do postýlky jako plyšák je může uklidnit, a pomoci uspat. Pro období bdělosti mohou posloužit dětské hračky do postýlky, které povzbudí vnímání.

Závěsné hračky do postýlky s různými zvířátky, hrazdičky s různými předměty k prozkoumávání a trénování hmatu a hudební kolotoč a jiné hrající hračky, interaktivní hračky.

Hezkým dárkem do postýlky může být také bylinný polštářek pro miminka na klidné spaní. I v dnešní době potěší ukolébavky a zpívání, pokud se na to rodiče cítí.

Svítící hračky mohou pomoci miminku lépe se cítít v noci.

Do postýlky na usínání se hodí i různé tzv uspávací hračky, mezi které potěší různí plyšáci, ke kterým se dá přitulit, nebo voňavé bylinné polštářky (levandule, hešmánek, meduňka apod.) vhodné pro miminka.

Nahřívací polštářky pro miminka jsou plněné pohankovými slupkami, proto se dobře tvarují, dají se nahřát v troubě nebo topení. Děti s nimi rády usínají, dají se použít i na bolavé bříško.

Plyšové hračky s pohankou, které umí i zahřát a rozptýlit bolest. Stejně tak umí i zchladit, pokud se dají do mrazáku.

I když jistě nejpříjemnějším usínáním je náruč a pohlazení maminky a u těch, které kojí, i mateřské mléko na dobrou noc.

Hračky do vody – pro batolata a děti do 1 roku

Oblíbená aktivita miminek je i koupání, proto patří mezi žádané i hračky do vany.

Víte o tom, že máme pro Vás seznam populárních hraček do vody pro nejmenší děti?

Pořádně se vycachtat a užít si u toho legraci potěší snad každé miminko.

Ne každé miminko ale vodu zrovna miluje, proto lodička nebo kachnička, delfínek nebo jiné různé plovoucí hračky do vody nebo nafukovací hračky pomohou zlepšit náladu a koupání si více užít (od doby kdy už miminko dokáže samo sedět a pevně držet vzpřímená záda).

Koupání miminka může usnadnit i měkký nafukovací polštářek do vaničky, o které se batole opře.

Příjemným a zdravým zpestřením koupele a mytí tělíčka může být i přírodní mořská houba.

Většina dětí si vodní radovánky ráda užívá, a některé v ní pořádně řádí.

Pokud chcete udělat dětem radost, mezi oblíbené nafukovací hračky pro děti do 1 roku ať už domů hračky do vany nebo hračky ven do mělkého bazénu patří různá zvířátka – rybičky, delfíni, žabičky, kačenky nebo vodní mlýnek.

K výbavě patří i vanička pro miminka, prodávají se různé velikosti Koupání je pro děti zábava a vhodná

Hračky na ven – na hřiště a pískoviště

Pěkné počasí láká k venkovním hrám. Pískoviště, koupaliště, les, louka, nebo alespoň městský park.

Dá se tam dělat tolik věcí – stavět bábovičky, jezdit bagrem, honit se, houpat se, prolézat, přesýpat, v létě se cákat s vodou.

Na některých dobře vybavených hřištích jsou atrakce opravdu úžasné. Co je taková základní výbava hraček na ven pro děti do 1 roku, která by neměla chybět, abyste si to se svým dítětem hezky užili?

Pískoviště je snad nejoblíbenější a nejtypičtější místo, kde si hrají převážně batolata.

Ideální hračky na písek jsou různé:

 • kyblíčky
 • lopatičky
 • bábovičky
 • bagry
 • auta na písek
 • sety na písek s konvičkou
 • míčky
 • auta
 • plastové sekačky na trávu
 • kolečko na písek
 • vozík na hlínu a další „zahradní nářadí”

Těmi se určitě nespletete. Děti se tím zapojují do světa dospělých, protože rády pomáhají, hlavně pak ty větší.

Číst dál

Pokud si nejste jistí co Vašemu batoleti udělá radost, můžete ho nechat aby si hračku vybralo samo.

Děti milují hry venku za každého počasí. Objevují nové podněty, seznámí se s dalšími dětmi ,, rozvíjí chůzi, pohyb rovnováhu i motoriku.

Je dost možné že si s dětmi rádi zahrajete i Vy.

Hrací „materiál“ je ale všude kolem vás.

Dítě si vyhraje nejen s hračkami ale i s pískem, kamínky, klacky, vodou, ale i s moukou či cukrem a v zimě sněhem se.

A navíc je na hřišti, na zahradě nebo doma s rodiči či jinými lidmi, kteří je milují, což je pro ně v batolecím věku zásadní.

Děti ve městě

V dnešní přetechnizované době je důležité, že bez ohledu na množství a kvalitu hraček potřebuje být hlavně městské dítě hodně venku na vzduchu.

I v přírodě nebo parku a na hřišti si úměrně svému věku vyhraje.

Nejmenší děti mohou pozorovat stromy, nebe, kytičky, zvířátka, lístečky.

Větší batolata si rády hrají na písku, nebo s klacky, v létě se cákají se ve vodě (některé akční děti často i v zimě – k tomu je dobré kvalitní nepromokavé oblečení na kaluže a bláto).

Chodící děti se učí chodit a běhat, ty odvážnější i lézt po prolézačkách nebo vhodných nízkých stromech, což také velmi rozvíjí jejich motorické schopnosti a rovnováhu.

Pro nejmenší děti jsou oblíbené hračky na ven různé:

 • kyblíčky
 • lopatičky
 • hrabičky
 • bagry
 • vláčky nebo autíčka
 • míček na házení apod.

Radost udělají i křídy na malování na zem, a hitem u dětí jsou i odrážedla nebo koloběžky.

Hrací „materiál“ je všude kolem. Dítě si vyhraje se sněhem, pískem, kamínky, vodou, ale i s moukou či cukrem.

A navíc je na hřišti, na zahradě nebo doma s rodiči či jinými lidmi, kteří je milují, což je pro ně v tomto věku zásadní.

Každé miminko a batole ale především potřebuje pozornost,čas a lásku svých rodičů

Hudební hračky, hrající hračky, hračky se zvukem, hračky s melodií, mluvící hračky

Pro celkový rozvoj batolat jsou vhodná také plastová nebo dřevěná leporela a první knížky s jednoduchými barevnými ilustracemi.

Děti kolem 1 roku se líbí i různé hrací a zvukové knížky, například odklápěcí část stránky, kde je schované zvířátko.

Nadšené jsou z hraček s melodií, napodobují hlasy zvířat, zpívají tóny apod.

Výrobci dnes nabízejí spoustu vymožeností- nejrůznější hudební hračky, dětské telefony, vysílačky, tablety či laptopy pro děti , na kterých se batole může za pomoci obrázků učit i abecedu nebo angličtinu.

Didaktické a interaktivní hračky pro děti do 1 roku pro rozvoj dovedností a motoriky

Rozvoj pohybových dovedností, zručnost a motoriky u malých dětí

První krok v životě bývá oslavován, protože je to milník, kdy dítě vstupuje do světa samostatnosti a svobodného pohybu.

Když začne batole samo chodit, začíná trénovat pohyb a hrubou motoriku, například udržení rovnováhy, obratnost při chůzi, koordinaci pohybů a prostorové vnímání. 

K tomu mohou podpořit chodítka, nebo odrážedla a plastové motorky.

Kluci i holky je milují, chtějí na nich jezdit úplně všude, a tak se tyto „dopravní prostředky“ často zaslouží o to, že se i obyčejná procházka promění v kvalitně strávený čas.

Pak můžete holčičkám přikoupit kočárek, chlapcům na léto kupříkladu plastovou sekačku, jejíž kolečka při jízdě vydávají zvuk připomínající tu opravdovou.

Číst dál

Pro rozvíjení jemné motoriky pro batolata jsou vhodné různé:

 • kostky větších rozměrů (plastové, dřevěné nebo molitanové)
 • dřevěné tahací hračky
 • stavebnice
 • skládačky
 • jednoduché pěnové nebo dřevěné puzzle

Pro poznávání barev a tvarů jsou vhodné vkládačky, a děti na nich trénují i zručnost.

Oblíbené jsou také dřevěné nebo látkové pyramidy z kroužků nebo zatloukací hračky, do nichž mohou děti bouchat, jak se jim zachce, a přitom si rozvíjejí koordinaci pohybů.

Montessori Hračky pro děti do 1 roku

Montessori metoda výuky nabývá na oblibě. Je mnoho montessori školek a škol, ty bývají drahé, ale montessori můžete praktikovat i doma zdarma.

Jde především o přístup k dítěti, který přinesla světu italská lékařka Marie Montessori na přelomu 19 a 20.století.

Vede k praktičnosti dítěte, jeho schopnosti sebeobsluhy od raného věku a také dovednostem organizovat si hru a domácí práce, třídit hračky, uklízet po sobě, připravit si jídlo apod.

To vše si můžete zkoušet a užít.

Při třídění hraček, nebo oblečení, nebo nádobí, při stolování.

Jsou i různé facebookové skupiny (odkaz), kde se můžete inspirovat nebo si montessori hračky levně koupit z druhé ruky.

Jsou i e-shopy, kde se montessori hračky pro nejmenší nabízí.

Montessori pedagogika je zaměřená především na užitečnost praktičnost a rozvíjení sebeobsluhy a motorických schopností dítěte.

Na trhu je celá škála hraček, ale bývají drahé.

Na Facebooku jsou i skupiny Bazar montessori hraček a různé nápady na tvoření vlastních.

Jako montessori hračka může ale DIY hračky pro miminka posloužit i věc z domácnosti, aby se na ní dítě učilo třeba domácí práce.

Hračky pro batolata – „věci z domácnosti”

Které předměty z domova lze dát dítěti do 1 roku jako hračku, aby si s nimi bezpečně hrálo?

Celá staletí si děti hrály s maminčiným nádobím, kusy látky, miminka tahaly maminky za korále na krku.

Jiné věci nejsou vhodné pro nejmenší, protože jsou křehké, drahé a se mohou zničit, jsou ostré a nebezpečné, nebo jejich ztráta může být nepříjemná- například klíče (ty bývají u dětí oblíbené, můžete jim dát staré, které už nebudete postrádat).

Děti se mohou zabavit nejen hračkou, ale i hrou.

Doma je můžete zabavit lezením na židli, stavěním domečku, básničky s pohybem a různé říkanky pro rozvoj hlasu a řeči.

S malými dětmi se můžete pustit do kreslení modelování malování pomocí prstových barev, koláží, nebo stavět koleje.

Děti také rády pomáhají s domácími pracemi – míchat těsto, věšet prádlo, mýt zem (počítejte že bude hodně mokrá), mohou si hrát s luštěninami, přendávat věci z jedná nádoby do druhé.

DIY (Do It Yourself) hračky pro nejmenší – originální hračky vyrobené doma

 

Vyrobte si hračky pro miminko sami, zabavíte se a dítě bude mít originální dárek.

Návody na výrobu vlastních hraček jsou dostupné na internetu nebo v různých facebookových tvořivých skupinách pro maminky.

Hezké a vhodné hračky pro miminko lze vyrobit doma.

Potěší vás chvíle tvořivosti, můžete vytvořit přesně to, co vám vyhovuje.

Dárek bude originální od Vás a s láskou.

Není třeba utrácet spousty peněz za barevné plastové drahé dětské hračky.

Můžete si vlastní hračku pro děti vyrobit, uplést, háčkovat, ušít, smontovat, vyřezat ze dřeva, fantazii se meze nekladou.

Materiál na dětské hračky vyrobené doma najdete všude kolem sebe.

Handmade dárky mohou výt jednoduché i pracné, dá se použít papír, staré oblečení, kartony apod.

Můžete ušít hračku a dovnitř nasypat hrách nebo čočku, na plastové lahve nasypat korálky a udělat chřestidlo nebo přišít rolničku.

Hračky pro miminka – bazar (z druhé ruky) 

Výhody Použité hračky se často dědí od příbuzných nebo známých, eventuálně z bazarů nebo na internetu.

Výhodou je že hračky z druhé ruky jsou zdarma, nebo za nízkou cenu.

Potěší zajisté i radost z daru.

Nevýhodou hraček poděděných, použitých, darovaných či z bazaru je omezenost výběru.

Musíte se spokojit s tím, co dostanete bez ohledu na to, jestli se hračka z bazaru dítěti nebo Vám líbí, a také hygieničnost – někdo jiný věc už používal a nevíte, co vše s ní dělal.

Bývají opotřebované a mohou být i rozbité. Dejte si pozor, jestli jsou hračky z bazaru čisté, nebo nejsou poškozené.

Jak se o hračky pro miminka starat – čištění, desinfekce

Jak čistit hračky pro miminko? Jak se o hračky starat, aby byly čisté a dlouho Vám vydržely?

Vhodná údržba zajistí čistotu.

U některých hraček, které spadnou na zem, je vhodná dezinfekce, pokud si miminko strká hračky do pusy.

Plyšové hračky lze prát.

Plastové hračky je vhodné umýt teplou vodou, případně s octovou vodou.

Jaké čistící prostředky používat na hračky pro děti do 1 roku?

Jak vyčistit hračky pro miminko

Většina předmětů ze dřeva nebo plastu se dá omýt teplou vodou nebo octovou vodou pokud jsou mastné (jen by měly být bez baterií nebo elektroniky).

Miminka tolik nepořádku nenadělají, ale často hračky hází po zemi doma i venku. Proto je důležité je omývat.

Desinfekce hraček pro miminka

Používejte na dětské hračky pokud možno čistící prostředky biologické, bez saponátů nebo ftalátů.

Ekologicky šetrné čistící prostředky na hračky jsou například značky Ecover nebo Sonett.

Co jde umyjte rukama, větší předměty ve vaně nebo sprše.

Nepoužívejte chemii, protože zbytky mohou zůstávat na hračkách a dítě je může olizovat a tím se mohou dostat do těla.

Některé firmy vyrábí přímo sterilizační roztoky, například:

Jak čistit plyšáky?

Z hygienického hlediska asi nejnáročnější druh hračky – chytají prach a na měkkých kožíšcích se hezky čistí špinavé dětské ručičky. Děti plyšáky i cucají, nebo všude válí. Plyšáky stačí vyprat na 40 stupňů, pokud nemají zákaz praní nebo teplotní omezení. Prát je lze i ručně ve vlažné vodě.

Jak čistit gumové, plastové hračky?

Lego, plastové hračky na ven, do vody, autíčka se dají vyčistit v myčce nebo dřezu mýdlovou vodou. U méně kvalitních hraček, které by nemusely myčku vydržet stačí slaná nebo octová voda. Jsou také šetrné ekologické čistící prostředky.

Jak čistit dřevěné hračky pro miminka?

Kvůli antibakteriálním účinkům se snadno udržují hračky čisté. V případě většího znečištění je také možné umýt vodou nebo hadříkem s octovou vodou.

Sterilizaci si zaslouží dětské hračky, které si miminka strkají do úst – kousátka, hrkátka, a různé předměty, hlavně po návratu z hřišť.

Můžete je vyvařit ve vroucí vodě. Vyvarujte se chemických přípravků a saponátů nebo prášku který je agresivní.

Účinný je octový roztok nebo slaná voda nebo sterilizační roztok, který lze sehnat v drogeriích.

Jak hračky pro miminka přehledně skladovat?

Sešlo se vám doma hromada hraček a přestáváte se v hromadě orientovat?

Na trhu jsou k dispozici různé úložné boxy, dostupné v Tesco nebo přehledné pořadače značky Ikea za poměrně levnou cenu.

Jak levně nakoupit hračky pro nejmenší slevy, akce slevové kupóny, výprodeje, bazary

Rodiče se snaží dopřát svým dětem to nejlepší. Někdo si může dovolit dražší hračky, jiní zase musí obracet každou korunu a shánějí levné hračky .

Nabízíme tady orientaci pro ty, kteří se snaží šetřit a přesto dopřát svým dětem hezké věci.

Jednou z možností je zeptat se známých, kteří mají odrostlejší děti, a mnoho věci se dá darovat, tam si ale nemůžete tolik vybírat, co se Vám líbí, případně něco vyměnit.

Další možnost jsou hračky z druhé ruky nebo z bazaru. Internet je plný webů na prodej dětských hraček z bazarů nebo facebookových stránek s nabídkou hraček z bazaru.

Dají se prohledávat různé slevy na jednotlivých e-shopech, nebo přímo zadat zvolenou hračku a heslo sleva nebo akce.

Šikovným srovnávačem cen hraček je také Heureka.cz kde najdete novou hračku, kterou sháníte podle porovnání ceny v obchodech v celé republice za nejnižší možnou cenu.

Další možnosti jsou různé slevové kupony na hračky , které nabízí jednotlivé e-shopy s hračkami, například zde. Když zadáte kód kuponu při platbě objednávky, cena se sníží o zadanou částku.

V době přemíry zboží jsou velmi časté různé výprodeje, akce a slevy. Proto si stačí jen pohlídat zboží v akci a můžete ušetřit desítky až stovky, u dražších předmětů až tisíce korun.

Na Facebooku je mnoho skupin na prodej nebo i výměnu hraček, návody na vyrábění.

Aukro.cz nabízí také různé nové ale i starší hračky za výhodnou cenu, kde si je můžete při štěstí pořídit i za korunu, nebo vydražit v řádu desítek či set korun.

Hračky pro nejmenší a bezpečnost

Hračky pro nejmenší prochází v ČR i EU schvalováním a musí splňovat různé normy, a měly by tedy být zdravotně nezávadné, bezpečné a pokud možno i ekologické.

Přesto je dobré pamatovat při výběru na to, že by neměly mít oddělitelné části, aby je miminko nemohlo omylem vdechnout (kuličky, kostičky).

Vhodné hračky pro nejmenší do 1 roku by měly být i bezpečné a zdravotně nezávadné (bez ftalátů)

Neměly by se z hraček uvolňovat malé části. Hrozí polknutí nebo vdechnutí, protože miminka a batolata si neustále něco strkají do pusy.

Proto jsou hračky pro nejmenší označeny ikonou, že „výrobek není určen pro děti do 3 let“. Není to tedy že by vám výrobci chtěli něco upřít, ale preventivně je dobré to respektovat.

Značky shody CE (conformité européenne) u dětských hraček

Značka shody deklaruje, že produkt je vyroben v souladu s technickými požadavky obsaženými v nařízení vlády nebo s platným technickými normami nebo normami EU. 

Pro označení CE je primární bezpečnost výrobku a ochrana zdraví a životního prostředí v obecné rovině.

Značka shody deklaruje, že u výrobku bylo provedeno posouzení shody jeho vlastností s požadavky evropských směrnic, které se na něj vztahují.

Kritéria nezávadnosti hraček pro děti podle věku

Podle normy ČSN EN 71 jsou pro různé věkové skupiny dětí stanovena různá kritéria. Nejpřísnější limity jsou stanoveny pro hračky určené pro děti do 3 let věku.

Varování musí být uvedené na hračce/obalu a v návodu musí být uveden popis možného nebezpečí, např. „Nevhodné pro děti do 3 let“ společně např. s „Obsahuje malé části“. Varování může být nahrazeno grafickým symbolem.

Přísnější limity u dětí do 3 let jsou stanoveny mimo jiné proto, že se u takto malých dětí předpokládá olizování a kousání hraček (kousátka apod.), a snadněji tak může dojít k uvolňování toxických prvků do organismu dítěte.

Sledované proto jsou zejména antimon, arsen, baryum, kadmium, chrom, olovo, rtuť a selen.

Bezpečná a kvalitní dětská hračka

Značka „Bezpečná a kvalitní hračka“ je zárukou zvýšené úrovně bezpečnosti, kvality hračky a zdravotní nezávadnosti (přezkoumána v nezávislé laboratoři – včetně mechanických vlastností a hořlavosti,  hračky pro děti do 3 let jsou testovány i podle hygienických požadavků MZ ČR).

Značku hračkám propůjčuje na dobu 3 let garant certifikace – Technický a zkušební ústav stavební Praha, sp. Značka je součástí programu Česká kvalita a takto označená hračka nepředstavuje žádné zdravotní riziko.

Logo „Bezpečná hračka“ označuje, že výrobek je vysoce bezpečný a zdravotně nezávadný, což garantuje certifikát ITC (po celou dobu platnosti licence probíhá trvalý dohled nad kvalitou a bezpečnostívýrobku). Garantem této licence je Institut pro testování a certifikaci, a.s Zlín.

Projekt „Bezpečná hračka“ je výborným řešením pro výrobce a obchodníky, který mají zájem o skutečně pečlivé posouzení výrobku z hlediska všech možných rizik. Značka je též součástí programu Česká kvalita, který jako jediný v ČR garantuje zákazníkům nezávislé a dlouhodobé ověření kvality.

Další zdroje informací – bezpečnost hraček pro nejmenší

Zdravá, krásná i didaktická hračka – mýtus či realita?

Bezpečnost hraček – Bambule.cz

České hračky pro miminka 

Mezi kvalitní české hračky pro nejmenší děti patří široký sortiment od plyšáků, vkládaček, puzzle, maňásků, přes dřevěné i plastové hračky, kostky, stavebnice a celý sortiment s „krtečkem“.

Rodiče, kteří chtějí „podporovat místní ekonomiku“ si mohou vybrat hračky pro děti do 1 roku ze značek jako je DINO, Detoa, Směr.

Nejznámější online eshopy a obchody s hračkami pro děti

Odkazy na kategorie hraček u známých online e-shopů a webů.

Jako první uvádíme Heureka.cz, protože v tomto nejznámějším srovnávači cen naleznete desetitisíce položek ve 40 kategoriích, od stavebnic Lego, Playmobil, a Megabloks), plašáky, vodní hračky, vláčky, puzzle, míče, magnetky, interaktivní hračky, hudební nástroje, auta a lodě, dřevěné hračky, na zahradu, atd.

Miminka a mobily – pozor na závislost

Počítače a mobily jsou všude kolem nás. Jsou užitečné když se využívají moudře.

Při dlouhodobém používání ale vyzařují zdravotně nežádoucí vlnění, které může i poškodit dětský mozek.

Proto je důležité s technikou u dětí zacházet v rozumné míře, a hlídat si, jak dlouho Vaše dítě „visí“ na tabletech nebo mobilu.

Zájem o mobil a tablet projevují malé děti už od útlého věku , protože je to nejčastější věc, kterou používají dospělí. Pokud trávíte na mobilu nebo počítači dlouhou dobu, přirozeně se malé dítě, které chce pozornost rodiče, může dobývat k mobilu, tabletu, nebo počítači. Jiné děti vyžadují různé pohádky a zábavu.

Mnoho dětí už v brzkém věku začíná být závislých na mobilech, tabletech nebo i noteboocích.

Vhodná je rovnováha.

Je dobré si připomenout, jak vyzařování z mobilů počítačů a wifi ovlivňuje lidský mozek.

Ten dětský se teprve utváří, proto může nadmíra elektrosmogu z techniky a záření ovlivnit vývoj dětského mozku natrvalo.

Mobily patří ale také mezi oblíbené plastové hračky, které hrají, svítí a mají různé funkce, včetně výuky čísel nebo písmenek.

S miminkem můžete raději společně povídat, vyprávět mu, smát se s ním, hladit ho, houpat ho a zpívat mu.

Hrát si s ním třeba na xylofon, chřestidlo, bubínek či rumba koule a hezky si společný čas smysluplně užít.

Čas pozornost a láska rodiče jsou miminku víc než hračky

Hračky pro děti jsou důležité, ale nikdy dítěti nenahradí lásku a pozornost rodiče nebo blízké osoby. Pokud můžete, věnujte dětem hodně času, ono se vám to vrátí.

Rodiče, kteří odkládají děti s hračkou, aby je neobtěžovaly, když pláčí nebo křičí, si zbytečně kazí do budoucna vztah.

A v dětství se vytváří na celý život.

Svět je zaplaven technikou a není tolik času, ale povídání, čtení rozvíjí pocity, emoce, smysly, komunikaci, oční kontakt a zakládá na kvalitní mezilidské vztahy pro celý život.


Přečtěte si také:

Dej vědět ostatním