Hledáte vhodné dětské chodítko? Fajn.

Musíte ale vědět, že tyto hračky je třeba používat s rozumem.

Nesprávné použití hrozí totiž poruchami ve vývoji dítěte.

Naopak správně využívané, mohou přinést zajímavé zpestření a můžete si společně vesele hrát.

Níže najdete ty nejoblíbenější dětská chodítka v tomto roce.

V tomto článku můžete si také přečíst nejčastěji zmíňované pro a proti, co se týče používání těchto hraček.

Hledáme nejlepší dětská chodítka

Dětské chodítko - ano nebo ne?

  • Pokud se rozhodnete chodítko pořídit, bude nejlepší, když zvolíte to aktivní.
  • Chodítko začněte využívat nejdříve tehdy, až mimi bude umět sedět bez podpory. Úplně nejlépe počkejte do doby, až mrňousek začne dělat své první krůčky sám.
  • Omezte na nutné minimum dobu, jakou dítě v pasivním chodítku tráví. U aktivních chodítek také to nepřehánějte – dítě by si mělo zkoušet chodit samo (to je nejvíce přirozené).
  • Nenechávejte dítě v chodítku (s chodítkem) bez dozoru

Aktuálně nejoblíbenější chodítka pro děti

Množství dětských chodítek, které v obchodech jsou k dostání je nepřeběrné.

Níže najdete ty nejpopulárnější modely, které jsou navíc nejlépe hodnoceny v recenzích uživatelů.

VTECH Chodítko – Uč se a poznávej

VTECH Chodítko - Uč se a poznávej (česká verze)

Interaktivní panel chodítka VTECH Chodítka Uč se a poznávej nabízí 2 varianty hry, které lze libovolně přepínat pomocí posuvného tlačítka.

První varianta nabízí možnost podvědomého učení a poznávání.

Varianta druhá je více zaměřena na hudební cítění a zábavu.

  • Vtech chodítko představuje dítěti první zvířátka a jaké zvuky zvířátka dělají.
  • Učí ho poznávat barvy, podvědomě učí počítání, čísla i základy správného hudebního vzdělávání.
  • Učí poznávat tvary a rozvíjí koordinaci očí s rukama.
  • Podporuje manuální zručnost dítěte a správný vývoj hrubé i jemné motoriky.
  • Úžasná stabilita, perfektně tvarovaná rukověť chodítka společně s možností nastavení brzdění koleček dává dítěti výjimečný pocit bezpečí při prvních krůčcích.
  • Skvělou zábavu plnou poznávání nabízí telefonní sluchátko, otočná ozubená kolečka nebo barevné piáno.

Dcera i my naprosto spokojeni. Jeden z mála v češtině. Zpracování chodítka taky super. Vřele doporučuji.

Dcera je z choditko nadšena a já taky :). Nejenže se s nim učí chodit ale je i naučné a zábavné… moc se s nim vyhraje! Byla to super koupě

Vnučka spokojená, snadné ovládání, hodně prvků

Pasivní chodítka pro nejmenší

Tento typ se doporučuje pro miminka od 8 měsíců  (někteří výrobci tvrdí, že i od 6 měsíců). U pasivních chodítek je nejdůležtější jedna věc – omezit na nutné minimum dobu, kterou mimi v chodítku tráví.
Krásné dětské chodítko Toyz Stepp má čtyři kolečka

Toyz Stepp

Odjímatelný hrací pultík s mnoha hračkami bude vaše děťátko milovat. Pultík má autíčko, které se dá sundat, a použít jako samostatná hračka. Zároveň také vydává zvuky. Má velice pohodlný potah, jenž je v zadní části vyztužený.
Dětské chodítko Baby Mix 2v1 v dívčí růžové variantě

Baby Mix 2v1 Pink

Pomáhá se stabilitou při chůzi a zároveň přináší dítěti svět her díky hracímu pultíku, který vydává zvuky a lze jej přeměnit na jídelní pult. Chodítko je nastavitelné do několika poloh a má velice pohodlný pratelný potah, který je v zadní části vyztužený.
Dětské chodítko Toyz Speeder Green pro malé objevovatelé

Toyz Speeder Green

Chodítko Speeder obsahuje klíč, volant i zpětné zrcátko a vydává zvuky. Je nastavitelné do několika poloh a má pohodlný potah, který je v zadní části vyztužený.
To jsou ty “pavouky”, které mnozí z nás si pamatují ze svých mladých let. Dnešní chodítka tohoto typu jsou mnohem vyspělejší. Nejčastěji jsou vybaveny mnohými dodatečnými hračičkami, které si můžou prozkoumávat i dítka, která ještě nemají ani 1 rok.

Jsou to v podstatě dětská chodítka pro ty nejmenší děti – a to je právě jejich hlavní “nevýhodou”. Proč? Právě tyto pasivní chodítka kupují rodiče pro své ratolesti, které ještě nedokážou pevně a samostatně sedět, natož chodit. Často mimi ještě nemá dostatečně posílené svaly a existuje zde riziko poruch vývoje páteře.

Pokud budeme nechávat potomka v pasivním chodítku často a moc dlouho, zvykne si na nepřirozené pohyby, neprospějě mu a vůbec samostatnou chůzi neurychlí. Ano, dítko si možná bude klidně potichu hrát a vy budete mít chvíli čas na jiné aktivity, ale za jakou cenu…

Dle mého názoru, pokud můžeme tyto chodítka bezpečně používat jen na občasné odložení mrňouska na krátkou dobu, určitě lepším řešením je využít k tomuto účelu ohrádku. Pasivní chodítko nekupovat vůbec a pokud chodítko kopit, tak to aktivní. To je ale jen můj osobní názor založený na mých osobních zkušenostech.

Dětská cestovní postýlka s kolotočem

Dětské cestovní postýlky. Jak vybrat postýlku na cesty

Vybíráte cestovní postýlku, ve které bude vaše dítko trávit čas na chalupě, u dědy a u babičky nebo během dovolené? Cestovní postýlka je dobrou alternativou ...
Seznam nejlepších jídelních židlí pro děti

Dětské jídelní židličky: test a recenze 👍 | Jakou vybrat?

Hledáte recenze nebo test na dětské jídelní židličky? Možná nemáte ponětí, jakou vybrat. Nebojte, nejste jediní. Dnešní nabídka je nesmírně široká - existuje nespočet značek, ...

Aktivní dětská chodítka

Do těchto chodítek dítě neposazujeme. Dítko si samo hračku tlačí před sebou (ze začátku s asistencí dospělého). Podle většiny názorů je tento typ méně nebezpečný pro správný vývoj dítěte.

Aktivní chodítko můžete koupit i dříve, když už mimi samo sedí. Díky tomu, že tyto modely mají na přední straně hrací panel, bobo si hraje na hracím panelu v sedě. Pak, až začne zkoušet chodit, může začít využívat chodítko i pro chůzi. I proto je aktivní chodítko lepší než pasivní – dítě ho využije mnohém déle.

Dětské chodítko Chicco Activity pomůže vašemu dítěti při prvních krůčcích

Chicco Activity

Tato aktivní hračka je vlastně 2 v 1 – aktivní chodítko a hračka se zvuky, vkládáním tvarů a dalšími aktivitami.

Je ideálním pomocníkem dítěte na koordinaci pohybů, na stabilizaci postoje a při trénování pohybových a uchopovacích schopností.

Dítě se plně věnuje svým prvním krůčkům a k tomu ho doprovází veselá melodie.

Pejskovo chodídtko Smart Stages od Mattel Fisher Price

Fisher Price Pejskovo Chodídtko

Každé dítě se rozvíjí svým vlastním tempem a díky jedinečné technologii této hračky můžete režim přizpůsobit rychlosti vývoje toho vašeho. Obsahuje celou řadu písniček, říkanek a zvuků ve třech různých úrovních, které se přepínají jedním stisknutím tlačítka.
 Chodítko Vtech - Uč se a poznávej (česky)

Chodítko Vtech - Uč se a poznávej (česky)

Interaktivní panel chodítka nabízí 2 varianty hry, které lze libovolně přepínat pomocí posuvného tlačítka. První varianta nabízí možnost podvědomého učení a poznávání. Varianta druhá je více zaměřena na hudební cítění a zábavu.
Jedná se o “méně škodlivý” typ chodítek. To jsou všechny ty “vozíčky”, které mimi tlačí před sebou. Nejčastěji jsou tyto modely vybaveny různými interaktivními prvky na přední straně. Pokud bude vaše mimi používat aktivní chodítko v době, kdy začíná zkoušet chodit samo, myslím si, že nebude to na jeho škodu.

Tady podotknu jednou záležitost z mé zkušenosti. Naše aktivní chodítko od Fisher Price bylo celé plastové, tedy blo docela lehké. Když se dcerka do něj opřela, tak ji chodítko “začalo utíkat” a zrychlovat a ona musela pořád rchleji běžet a nakonec vždy spadla.

Nejhorší to bylo na kluzkém povrchu, jako polvoucí podlaha nebo kachličky. O něco lepší to bylo na kobercích, ale stejně ze začátku (než začala držet rovnováhu a zvykla si na to) jsme museli vždy chodit s ní a chodítko přidržovat. Pro ní to byla legrace, ale pro rodiče po 5 minutách chůze v předklonu (aby dosáhl na chodítko) to už taková legrace nebyla 🙂 Pak samozřejmě už frčela sama i po plovoučce.

Podle mne, pokud budete aktivní chodítko využívat zodpovědně (mimi už začíná zkoušet chodit samo), ze začátku budete dítku pomáhat a nebudete to s chodítkem přehánět, nic špatného se vaši ratolesti nestane. Bude to pro vás zajímavá pomůcka a oblíbená hračka.

Potřebují děti drahá chodítka?

Vůbec ne, postačí plechový soudek nebo židle 🙂

Jak to s chodítkem bylo u nás…

Interaktivní chodítka nemusí vůbec sloužit jako pomůcky k prvním krůčkům dítka. Díky rozmanitým a pestře barevným hračkám připevněným k samotnému chodítku, poskytují možnost vývoje vícero smyslů. Lze totiž mačkat různá tlačítka a spouštět tím rozmanité zvuky a blikání světýlek.

Je to i náš případ. Měli jsme aktivní chodítko od Fisher Price, které na přední straně mělo před chvíli zmíněné “dodatečné hračky”.

Všechny tři naše dcerky jsme vodili s chodítkem teprve když samy už zkoušely chodit. Byla to spíše taková dodatečná pomůcka.

Faktem také je, že moc s tím chodítkem nechtěly chodit. Spíše je zajímala ta přední strana plná barevných cancátek, čudlíků a udělátek.

Takže abych upřímně řekl, naše chodítko bylo spíše další interaktivní hračkou a ke svému primárnímu účelu bylo využito jen málokdy. (Jo, a pasivní chodítko – “pavouk” jsme neměli vůbec).

Už víte? Dětské chodítko – ano nebo ne?

Dětská chodítka pro nejmenší mají své příznivce jak i odpůrce. Jedni tvrdí, že jsou to neškodné pomůcky, které pomáhají dětem naučit se chodit. Pro zaneprázdněné rodiče zase jsou to pomůcky, které jim umožní udělat něco jiného, zatím co si mimi hraje v chodítku.

Odpůrci zase namítají, že se jedná spíše o “škodítka” ne chodítka. Tvrdí, že tyto hračky mají řadu nevhodných vlastností, které narušují zdravý vývoj dítěte. Podrobnější diskuzi všech pro a proti najdete ke konci této stránky.

A jak to v životě obvykle chodí asi nejdůležitější je používat rozum, postačí ten selský. Pokud do chodítka nebudeme dávat mrňouska, který sotva umí sedět a nebudeme jej v chodítku nechávat dlouhé hodiny – můžou být tyto hračky zpestřením pro miminko a jeho vývoj negativně neovlivní.

A jak je to u vás? Co si o používání dětských chodítek myslíte. Jsou to opravdu nevhodné hračky, které by neměly být vůbec vyráběny?  Nebo podle vás používání těchto hraček se špetkou selského ruzumu dětem neuškodí? Podělte se o vaše názory níže – v komentářích.

 


ZKUSTE TAKÉ:


Úvodní foto zapůjčeno z Heureka.cz v rámci partnerského programu

Dej vědět ostatním