Vybíráme ten nejlepší elektrický zubní kartáček

Zubní kartáček se v průběhu let hodně vyvinul a už to není jen obyčejná tyčinka se štětinami. 

Mnozí tvrdí, že elektrické zubní kartáčky jsou lepší než ty manuální, protože odstraňují ze zubů více plaku a bakterií, což může vést ke zdravějším zubům a dásním. 

Poskytují také lepší čištění, protože mají rotující nebo oscilující štětiny, které se dostanou do míst mezi zuby, kam manuální kartáčky nedosáhnou, například pod linii dásní.

Při výběru elektrického zubního kartáčku je třeba zvážit řadu faktorů.

Tento článek vám pomůže projít tímto procesem tak, abyste si mohli vybrat ten nejlepší pro své potřeby.


Shrnutí: nejlepší elektrické kartáčky na zuby v jednotlivých kategoriích:

 


 

Jeké jsou 3 základní technologie a kterou vybrat?

Ne všechny elektrické zubní kartáčky jsou stejné a výběr záleží na vašich osobních preferencích a úrovni pohodlí, kterou od svého kartáčku vyžadujete.

Při rozhodování mezi různými modely vám může pomoci porozumění různým typům elektrických zubních kartáčků a jejich technologiím.

FAQ, čili často kladené otázky při výběru správného elektrického kartáčku na zuby

Níže najdete rady a tipy pro výběr nejlepšího elektrického kartáčku.

Informace pochází z mnohá webů a část byla přeložena z cizích jazyků – proto omluvte případné nesrovnalosti v překladu 🙂

Jak používat elektrický zubní kartáček?

Čistěte si zuby dvakrát denně minimálně 2 minuty a používejte zubní pastu s fluoridem. Pokud vám zubař doporučil konkrétní způsob čištění zubů, řiďte se jeho radami, jinak postupujte podle následujících 5 jednoduchých kroků.

 • Po nanesení zubní pasty držte kartáček u zubů v úhlu 45 stupňů.
 • Začněte na vnějších plochách a pomalu čistěte podél linie dásní. U každého zubu zůstaňte několik sekund.
 • Stejným postupem přejděte na vnitřní plochy. Na dolních řezácích, kde se často tvoří zubní kámen, zůstaňte o něco déle.
 • Poté jemně vyčistěte žvýkací plochy a každému zubu věnujte několik sekund.
 • Nezapomeňte na jazyk! Čistěte ho pohybem zezadu dopředu, abyste odstranili částečky potravy a dosáhli svěžejšího dechu.

Zdroj: https://www.argos.co.uk/features/electric-toothbrush-buying-guide

 

Technika je důležitější než nástroj

“Lidé předpokládají, že vědí, jak zubní kartáček používat, ale je třeba si přečíst návod, jak efektivně používat konkrétní model, který jste si vybrali,” říká Hedrick.

Jeden vám může radit, abyste kartáčkem pomalu přejížděli po zubech, zatímco jiný vás může instruovat, abyste se zastavili nad každým jednotlivým zubem.

Dodržování pokynů umožní, aby kartáček odvedl práci za vás.

Zdroj: https://www.washingtonpost.com/home/2022/03/01/tips-choosing-electric-toothbrush/

 

Počet kmitů kartáčku za minutu (BPM)

Čím vyšší je počet kmitů za minutu, tím účinnější je zubní kartáček při odstraňování zubního plaku a bakterií. Většina oscilačně-rotačních zubních kartáčků má BPM přibližně 1 300 až 8 800, zatímco sonické zubní kartáčky mají BPM 24 000 až 30 000 nebo více.

Zdroj: https://www.colgate.com/en-sg/oral-health/selecting-dental-products/electric-toothbrush-buying-guide-everything-you-need-to-know

 

Jak dlouho kartáček poběží na jedno nabití baterie?

Některé elektrické zubní kartáčky mají baterii, která vydrží nabitá šest týdnů, zatímco ty nejhorší, které jsme testovali, vydrží čistit zuby jen něco málo přes týden. Také doba nabíjení se značně liší. Ty nejrychlejší se z prázdného stavu do plného nabití dostanou za méně než 10 hodin, ale u těch nejpomalejších budete čekat více než den a půl, než se plně nabije.

Zdroj: https://www.which.co.uk/reviews/electric-toothbrushes/article/how-to-buy-the-best-electric-toothbrush-a1OgB5B4gCTy

 

Které režimy čištění budete používat?

Nyní je čas určit, které režimy čištění zubů potřebujete. Existuje zhruba 7 různých režimů čištění zubů:

 • Standardní: pro každodenní použití.
 • Sensitive: jemné čištění pro čištění citlivých zón.
 • Extra sensitive: extra jemné čištění pro čištění citlivých zón.
 • Masážní: masíruje dásně a pomáhá léčit zanícené dásně.
 • Bělejší zuby: odstraňuje zabarvení zubů.
 • Intense: pro extra důkladné čištění.
 • Jazyk: odstraňuje bakterie z jazyka a zabraňuje zápachu z úst.

Zdroj: https://www.coolblue.nl/en/advice/toothbrushes.html

 

Vybělí elektrické zubní kartáčky zuby? 

“V souvislosti s bělením zubů panuje mylná představa. Všechny kartáčky, které jsou k dostání vám zuby nevybělí, pouze sníží množství skvrn na zubech. Máte vnější skvrny, které jsou na vnější straně zubů, z jídla, nápojů a cigaret. 

“Vnitřní skvrny jsou způsobeny věkem nebo genetikou. Bělení zubů v zubní ordinaci ovlivňuje vnitřní skvrny. Používáním elektrického zubního kartáčku snížíte pravděpodobnost vzniku vnějších skvrn, ale neodstraníte skvrny, když už jsou uvnitř.”

Zdroj: https://www.telegraph.co.uk/recommended/tech/best-electric-toothbrushes/

 

Může elektrický zubní kartáček nahradit manuální zubní kartáček?

Ano.

Studie ukazují, že elektrické zubní kartáčky lépe odstraňují zubní plak. Usnadňují úplné odstranění plaku.

Zubní plak obsahuje bakterie, které způsobují zubní kaz a onemocnění dásní.

Přesto je manuální zubní kartáček při správném používání dostačující.

Zdroj: https://www.electricteeth.com/uk/best-electric-toothbrush/

 

Potřebuji zubní kartáček s technologií Bluetooth?

Chytré zubní kartáčky s technologií Bluetooth jsou stále populárnější. Spolupracují s doprovodnými aplikacemi, které měří čas čištění zubů, vedou deník vaší aktivity a poskytují tipy pro ústní hygienu nebo informace o novinkách. 

Pokročilejší modely mají sofistikované snímače tlaku a pohybu, které jim umožňují sledovat postup kartáčku v ústech a ujistit se, že dosáhnete do každého koutku a nešetříte na zadních zubech nebo v oblastech za zuby.

Tyto funkce jsou zábavné a mohou být skutečně užitečné, pokud občas zanedbáváte údržbu Vašeho chrupu. Aplikace od společností Oral-B a Philips měly nějaký čas na to, aby dozrály, a mohou vás navést k lepší technice, která by mohla udržet vaše zuby a dásně zdravější po delší dobu. 

Přesto nejsou tyto funkce nezbytné a ne každý je připraven brát si dvakrát denně do koupelny chytrý telefon nebo kontrolovat aplikaci, aby sledoval čištění zubů. Pokud si dokážete vytvořit dobrou rutinu, která pokryje všechny zuby a okolí dásní, pak pravděpodobně chytrý kartáček nepotřebujete.

Zdroj: https://www.expertreviews.co.uk/health-and-grooming/1405326/best-electric-toothbrush

 

Náhradní hlavice k elektrickým zubním kartáčkům

Pokud si půjdete do drogerie koupit manuální zubní kartáček nebo náhradní hlavici k elektrickému zubnímu kartáčku, budete si moci vybrat zubní kartáček s měkkými, středně tvrdými nebo tvrdými nylonovými štětinami.

Pro naprostou většinu lidí bude nejpohodlnější a nejbezpečnější volbou zubní kartáček s měkkými štětinami. V závislosti na intenzitě čištění zubů a síle zubů by kartáčky se středně tvrdými a tvrdými štětinami mohly skutečně poškodit dásně, povrch kořenů a ochrannou zubní sklovinu. 

Pro ještě větší ochranu zubů při čištění dbejte na to, aby štětiny vybraného zubního kartáčku měly zaoblené konce.

https://www.webmd.com/oral-health/guide/choosing-a-toothbrush-the-pros-and-cons-of-electric-and-disposable

 

Elektrický vs. manuální kartáček na zuby

Oba typy zubních kartáčků mají své výhody i nevýhody – někteří lidé nemají rádi vibrace elektrických modelů nebo je odrazuje jejich cena, zatímco jiní přísahají, že jejich zuby jsou mnohem čistší, než když používají manuální zubní kartáček. 

Zatímco některé výzkumy naznačují, že mezi oběma typy zubních kartáčků není velký rozdíl v účinnosti, pokud si lidé dávají záležet na důkladném čištění zubů, další důkazy ukazují, že rotační oscilační zubní kartáčky (jejichž štětiny se pohybují dokola i dopředu a dozadu) jsou při odstraňování zubního plaku lepší než manuální zubní kartáčky. jednou z nejlepších funkcí elektrického zubního kartáčku je také časovač. 

Většina lidí si nečistí zuby doporučenou dobu dvou minut. Elektrický kartáček vám pomůže dosáhnout optimální doby čištění zubů. 

Nakonec však bude správná volba mezi oběma kartáčky záviset na tom, co vám bude nejlépe vyhovovat, za předpokladu, že se důkladně věnujete zubní hygieně. poslední bod, který byste měli vědět, když přemýšlíte, jak vybrat správný zubní kartáček, je jejich výměna (v případě elektrického si můžete koupit nové hlavice, které se nasadí na rukojeť), jakmile se štětiny začnou opotřebovávat, nebo alespoň každé tři měsíce. 

To je důležité nejen proto, aby kartáček zůstal účinný při čištění zubů, ale také proto, že štětiny mohou po delší dobu shromažďovat bakterie.

Zdroj: https://www.bowlanedental.com/blog/choose-the-right-toothbrush

 

Výběr nejlepšího elektrického zubního kartáčku pro vaše dítě:

To je navzdory skutečnosti, že elektrický zubní kartáček dokáže odstranit až dvakrát více zubního plaku než manuální zubní kartáček. Pokud chcete, aby si vaše dítě osvojilo skvělou ústní hygienu, kterou si může odnést i do dospělosti, vyberte elektrický zubní kartáček, který mu čištění usnadní, zefektivní a zpříjemní: 

Vyberte malou hlavici zubního kartáčku s měkkými štětinami, která je vhodná pro věk vašeho dítěte.

Vyberte rukojeť, která jim snadno padne do ruky a není příliš velká, aby se jim pohodlně držela.

Vyberte kartáček v barvě, designu nebo s postavičkou, kterou mají rády, protože je to pomůže motivovat k čištění zubů a bude je to bavit.

Vybírejte elektrický zubní kartáček se senzorem tlaku, protože pokud děti při čištění zubů příliš tlačí, mohou si dlouhodobě poškodit zuby a dásně.

Ujistěte se, že kartáček má zabudovaný dvouminutový časovač, který pomůže dítěti zvyknout si na běžnou dobu účinného čištění zubů a upozorní vás, až tato doba vyprší.

Zdroj: https://www.dentalia.co.uk/blogs/dentalia-blog/top-tips-for-choosing-the-best-electric-toothbrush

 

Výhody manuálního zubního kartáčku

Ruční zubní kartáčky jsou na trhu již dlouho. Nemají sice takové vychytávky jako mnohé elektrické zubní kartáčky, ale stále jsou účinným nástrojem pro čištění zubů a prevenci zánětu dásní.

Pokud vám nejvíce vyhovuje zůstat u manuálního zubního kartáčku, používejte ho i nadále, pokud to znamená, že si budete zuby čistit stále dvakrát denně, každý den.

Koupíte je všude

Manuální zubní kartáček seženete téměř v každém obchodě s potravinami, na čerpací stanici, v dolarovém obchodě nebo v lékárně. Ke své funkci také nepotřebují nabíjení, takže manuální zubní kartáček můžete používat kdekoli a kdykoli.

Cenově dostupné

Ruční zubní kartáčky jsou cenově výhodné. Obvykle je můžete koupit za 1 až 3 dolary.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/dental-and-oral-health/electric-toothbrush-vs-manual#manual-cons

 

Hlavice elektrických zubních kartáčků

Mnoho elektrických zubních kartáčků nabízí různé režimy čištění.

Obvyklé pohyby elektrického zubního kartáčku jsou rotační nebo vibrační s různou rychlostí.

Rotační hlavice – nejčastěji se vyskytují u levnějších, základních modelů, rotační hlavice pracují tak, že čistí jeden zub najednou. Díky štětinám, které se otáčejí buď jednotlivě, nebo společně, mohou také měnit směr, abyste si lépe vyčistili zuby. Dražší značky s rotačními hlavicemi mají někdy také pulzační funkci, která pomáhá odstranit ještě odolnější plak.

Vibrační hlavice – obvykle označované jako “sonické” nebo “ultrazvukové”, tyto elektrické zubní kartáčky jsou obvykle dražší než jejich rotační konkurenti. Fungují tak, že se vysokou rychlostí pohybují ze strany na stranu a odstraňují plak ze zubů. Velmi rychlý pohyb vibrační hlavy kartáčku také vhání vodu a zubní pastu mezi zuby, aby se zuby vyčistily hlouběji a za kratší dobu.

Zdroj: https://wiselivingmagazine.co.uk/health/wellbeing/what-to-look-for-when-buying-an-electric-toothbrush/

 

Vyberte si malou hlavu s oscilačním pohybem

Malá hlava pomůže vyčistit obtížně přístupná místa. Zjistili jsme, že kartáčky, které se pohybují oscilačním pohybem tam a zpět, jsou účinnější než kartáčky s jednoduchým krouživým pohybem. Vyhněte se elektrickým kartáčkům, které mají vibrační funkci, ale žádný pohyb.

Odnímatelné kartáčky – Možnost odnímatelných kartáčků znamená, že stejný přístroj mohou používat i další osoby ve vaší domácnosti (připojením vlastní kartáčkové hlavice). Ujistěte se, že kartáčky mají různé barvy, abyste mohli snadno identifikovat ty své.

I když jste jediní, kdo tuto technologii používá, vyhněte se přístrojům, které neumožňují výměnu kartáčků, protože to znamená, že je musíte vyměnit celé!

Zdroj: https://www.monavaledental.com.au/how-to-choose-an-electric-toothbrush/

 

Výhody elektrických zubních kartáčků

Shrňme, že některá z těchto funkcí elektrického zubního kartáčku vám může pomoci udržet si lepší zdraví ústní dutiny:

Snadněji se dostanete k těžko přístupným zubům

Lepší pohyb při čištění zubů pro osoby s omezenou obratností

časovač a čtyřnásobný časovač, který zajistí, abyste si čistili zuby v každé oblasti ústní dutiny po přiměřenou dobu

Snímač tlaku, který vás upozorní na příliš intenzivní čištění zubů

Aplikace, která sleduje vaše pokroky a motivuje vás.

Chytrý zubní kartáček s technologií, která vám přesně ukáže, kde chybujete

Různé hlavice kartáčku pro čištění rovnátek, citlivých zubů apod.

Zdroj: https://www.dentaly.org/en/oral-hygiene/best-electric-toothbrush/

 

Čistí elektrické zubní kartáčky lépe?

Ať už si vyberete jakýkoli zubní kartáček, je třeba, aby účinně čistil vaše zuby. Mnoho lidí se domnívá, že elektrické zubní kartáčky čistí zuby lépe, ale to je technicky nesprávné. Pokud má kartáček měkká vlákna, vyměňuje se každé tři měsíce a používá se správně – manuální i elektrické kartáčky jsou při čištění zubů a dásní stejně účinné.

Problém však spočívá v tom, že málokdo si čistí zuby doporučenou dobu 2 minut nebo nedosáhne na každý zub. Proto se hodí elektrický zubní kartáček. Dokáže pokrýt větší plochu za kratší dobu, protože vykoná tisíce tahů za minutu, na rozdíl od přibližně 300 tahů za minutu u manuálního kartáčku.  

Zdroj: https://www.oakmountdental.co.uk/should-i-get-an-electric-toothbrush/

 

Jsou elektrické zubní kartáčky s kulatou hlavou lepší?

Elektrické zubní kartáčky s kulatou hlavou oscilují tisíckrát za minutu, což je dostatečné k tomu, aby při čištění zubů účinně odstraňovaly plak, bakterie a nečistoty. Sonický nebo ultrazvukový zubní kartáček, který má spíše hlavici standardního tvaru, pulzuje desettisíckrát za minutu, aby rozbil a odstranil plak, bakterie a nečistoty.

Neexistuje mnoho důkazů o tom, že sonické a ultrazvukové zubní kartáčky jsou při čištění zubů účinnější než standardní elektrické zubní kartáčky, ale na papíře je u novější technologie více vibrací za sekundu a mohly by pomoci rychleji odstranit plak.

Zdroj: https://www.independent.co.uk/extras/indybest/gadgets-tech/best-electric-toothbrushes-a9679161.html

 

Nevýhody elektrických zubních kartáčků:

Jsou mnohem dražší než manuální zubní kartáčky.

Musí se často nabíjet, aby fungovaly 

Jsou větší a těžší, a proto se hůře přenášejí

Někteří lidé nemají rádi pocit

Hlavice je třeba měnit každé tři měsíce, což může být drahé. 

Tip odborníka: “Elektrické kartáčky sice odstraní více plaku než manuální zubní kartáček, ale snažte se vyhnout modelům kartáčků na baterie,” dodává Middleton. “Nejsou účinné a tendence “drhnout” s ním stále přetrvává, což může vést k poškození dásní.”

Místo toho radí, abyste štětiny zubního kartáčku přikládali k zubům pod úhlem 45 stupňů směrem k linii dásní.

Zdroj: https://www.t3.com/features/electric-toothbrush-vs-manual-brushing

 

Jaký je rozdíl mezi elektrickým a sonickým zubním kartáčkem?

Sonické zubní kartáčky jsou podobné svým standardním elektrickým protějškům, protože jsou napájeny z baterií. Rozdíl spočívá v rychlosti, s jakou elektrický zubní kartáček pracuje: sonické kartáčky vibrují až 10-krát rychleji než běžné kartáčky a vibrují rychlostí, která vytváří více než 30 000 tahů kartáčku za minutu.

Z toho vyplývá, že sonické zubní kartáčky umí vše, co elektrické zubní kartáčky, a ještě více. Vytvářejí v ústech turbulence a vlny, které pomáhají odstraňovat více plaku ze zubů.

Pokud to s dentální hygienou myslíte opravdu vážně, podívejte se na ultrazvukové zubní kartáčky. Ultrazvukový zubní kartáček vibruje až 1000-krát rychleji než sonický zubní kartáček, ale na rozdíl od všech ostatních různých elektrických zubních kartáčků pracuje bez elektromotoru.

Z hlediska udržování čistoty zubů není mezi sonickými zubními kartáčky a elektrickými zubními kartáčky podstatný rozdíl. Mohou sice pomoci s odstraňováním plaku, ale pro udržení dobrého celkového zdraví ústní dutiny nejsou nezbytné.

Zdroj: https://www.bellabathrooms.co.uk/blog/how-do-electric-toothbrushes-work/

Velikost kartáčku

Především si nevybírejte elektrický zubní kartáček, který je pro vaše ústa příliš malý nebo velký.

Větší zubní kartáčky obecně ztěžují účinné čištění těžko přístupných míst, jako jsou místa za spodními předními zuby a horní zadní zuby, říká kosmetický a rekonstrukční zubní lékař Geoffrey Morris, D.M.D. z Boca Raton.

Doporučuje zvolit zubní kartáček s kulatou hlavou nebo s hlavou menší než 1,3 × 2,5 cm.

Rukojeť by navíc měla být dostatečně dlouhá, abyste ji mohli pohodlně držet v ruce.

Zdroj: oralb.com

Jsou elektrické zubní kartáčky lepší než manuální?

Názory na to, který z nich je lepší, se různí, proto jsme pro vás uvedli všechny výhody elektrického zubního kartáčku, abyste se mohli rozhodnout sami.

 • Elektrické kartáčky poskytují více variant pohybu než manuální pro extra účinné odstranění plaku.
 • Bylo prokázáno, že snižují množství plaku a zánětu dásní více než manuální kartáčky.
 • Mají zabudované časovače a některé dokonce technologii, která zajišťuje, že si zuby čistíte správně.
 • Obecně jsou mnohem šetrnější k dásním.
 • Existuje celá řada elektrických zubních kartáčků, které vyhovují individuálním potřebám, zatímco různé manuální typy jsou omezené.
 • Jsou vhodnější pro nositele rovnátek, protože se dostanou k plaku skrytému za rovnátky a dráty.
 • Jsou také vhodné pro fazety, protože nepoškrábou ani nepoškodí jejich povrch.
 • Mohou být užitečné pro osoby s omezenou pohyblivostí. Nemusíte se tolik pohybovat, protože pohyb udělají za vás.

Zdroj: self.com

Zkuste také:

Dej vědět ostatním