Napařovací žehličky: test a recenze. 👍 | Jak vybrat napařovací žehličku?
Většina českých domácností používá napařovací žehličky. Ty mají oproti suchým žehličkám tu výhodu, že prádlo nemusíte žehlit vlhké nebo jej nemusíte během žehlení kropit.
Jak vybrat kvalitní napařovací žehličku? Které modely mají nejlepší hodnocení a recenze? To všechno a mnohem více najdete na následujících řádkách.
Nejlepší napařovací žehličky na prádlo podle testů a recenzí
Níže najdete ty nejprodávanější napařovací žehličky u nás. Všechny modely jsou vysoce hodnoceny zákazníky a jsou nejkupovanější na trhu.
Proto by jste měli hledání vhodné napařovací žehličky začít právě u těchto modelů. Je totíž velice pravděpodobné, že stejně jak pro tisíce spokojených uživatelů, budou i pro vás tyhle žehličky tou správnou volbou.
Philips Azur Performer Plus GC4521/20
Uživatelé oceňují:
- dobře padne do ruky
- snadno klouže po každé tkanině
- výborně žehlí, dobře napařuje, není nutné otáčet, silonové tkaniny není třeba žehlit přes jinou látku
- snadné ovládání
- velký otvor na doplňování vody
- velký rozsah teplot
- rychle se nahřívá
- šikovný systém odvápnění
- skvělý poměr cena / výkon
Uživatelé vytýkají:
- některým uživatelům byl 2-metrový napájecí kabel příliš krátký
- ti, kteří měli předtím lehčí a menší žehličku, si museli trošku zvyknout na vyšší hmotnost a větší rozměry
Můžeme začít tím, že Azur Performer Plus získala hodnocení 74% v testu kvality žehliček za rok 2015 společnosti dTest.
Příkon 2600 W je jeden z výšších, které u napařovacích žehliček najdeme – díky němu je doba nahřívání kratší a vyšší výkon ve výsledku zkrátí celkový čas žehlení.
Množství páry, kterou přístroj dodává během žehlení je velice uspokojivý. Rovnoměrné dávkování páry až 50 g/min je ve srovnání s konkurenčními modely vysoké, stejně tak jako parní ráz, který dosahuje až 200 g.
Velice prakticky je vyřešeno množství páry potřebné k žehlení dané tkaniny – uživatel si zvolí jen příslušnou teplotu a Azur Performer Plus automaticky přizpůsobí výstup páry – paráda.
Žehlení obtížnějších oblastí ulehčuje ostrá špička Triple Precision se štíhlým designem zakončení drážkou na knoflíky.
Posledně jen zmíním, že tato žehlička se automaticky vypne po 8 min pokud stojí na odkládací ploše. V případě, že je odložená na žehlicí ploše anebo leží na boku – vypne se již po 30 sekundách.
Co vodní kámen? Jakou vodu mám do této žehličky doplňovat?
Pro odstranění vodního kamene používá tato žehlička 2 systémy. Zaprvé je vybavena nádobkou, do které se vodní kámen během žehlení zachycuje (funkce Quick Calc Release). Zadruhé je tady funkce Calc-clean, pomocí které kámen aktivně z žehličky odstraníte. Podrobné popisy těchto funkcí a postupy najdete v uživatelské příručce na stránce 15 a 16: UŽIVATELSKÁ PŘÍRUČKA
Souhrn parametrů:
- Hmotnost: 1.8 kg
- Příkon: 2600 W
- Žehlící plocha: T-ionic Glide
- Parní ráz: 200 g/min
- Rovnoměrné dávkování páry: 50 g/min
- Objem vodní nádržky: 300 ml
- Délka napájecího kabelu: 2 m
- Výrobce: Philips
Další oblíbené modely s vysokým hodnocením
Philips GC 4522/00
Má příkon 2600 W a je tak ihned připravena k použití. Žehlička je dále vybavena technologií T-ionicGlide, zajišťující efektivní kluznost při žehlení a zároveň účinně bránící poškození žehlící plochy.
Napařovací žehlička Philips má rovněž funkci samočištění Quick Calc Release, která se stará o pravidelné odstraňování vodního kamene. Nechybí ani schopnost automatického vypnutí při nečinnosti.
Zanussi ZDB1600
Žehlící plocha je vyrobena z kvalitního nerezu a ošetřena technologií PerfectGlideTM, zabraňující nepříjemnému poškrábání. Parní ráz činí až 70 g/min a žehlička disponuje stálým vývodem páry 35 g/min.
Kromě běžného napařování zvládá i napařování ve vertikální poloze. Žehlička Zanussi ZDB1600 je také vybavena praktickým bezpečnostním stojanem, funkcí samočištění a odvápňování.
Fagor PL-2405
Žehličku doplňuje keramická plocha, která spolu se silným parním rázem až 85 g/min výrazně usnadňuje žehlení. Stálý parní výstup činí 20 g/min.
Samozřejmostí je také schopnost vypouštění páry ve vertikální poloze nebo systém proti odkapávání vody, zabraňující vzniku nepříjemných skvrn během žehlení. Údržbu napařovací žehličky Fagor výrazně usnadňuje schopnost samočištění a automatické odvápňování.
Orava ZE-109 B
Díky svému příkonu 2000 W je během okamžiku připravena k použití. Žehlící plocha je vyrobena z keramiky a variabilní možnost nastavení páry vám umožní žehlit v silnějších nárazech páry a poradit si tak s většími záhyby na vypraných textiliích.
Žehlička Orava ZE-109 B má také schopnost žehlit ve vertikální poloze a funkci Self Clean pro efektivní samočištění.
Bosch TDA 703021T
Stálý výstup páry činí 50 g/min a parní ráz je až 200 g/min. Žehlička si proto snadno poradí i s většími záhyby. Její program AntiShine věnuje speciální pozornost tmavým a citlivým textiliím. Žehlící plocha je vybavena emailovými glazurovanými parními kanálky pro optimální rozvod páry a kluznost.
Nechybí ani profesionální čistící funkce, schopnost automatického vypnutí, vertikálního napařování nebo extra dlouhá a praktická šňůra.
Philips GC 2040/70
Využití v praxi má také její systém vertikálního napařování nebo schopnost rychlého žehlení bez páry. Žehlící plocha je ošetřena nepřilnavým povrchem, který prodlužuje životnost prádla i samotné žehličky.
Nechybí ani systém zamezující odkapávání nebo automatické odstraňování vodního kamene.
Tefal FV 4880
Parní ráz pak činí 130 g/min. Vysokou odolnost žehlící plochy zajišťuje technologie Ultraglide Durilium, která zaručuje i lepší kluznost po prádle. Žehličkou můžete nejen napařovat, ale také pohodlně kropit.
Disponuje velkou nádržkou na vodu o objemu 300 ml. Zvládá také napařování svislých ploch a její údržbu usnadní funkce samočištění.
Rowenta DW 5122 F1
Má unikátní úzkou špičku, která se hravě dostanete do všech míst. Stálý výstup páry činí 40 g/min, je však schopna vydat i koncentrovaný parní ráz o síle až 180 g/min. O efektivní napařovaní se stará patentovaná žehlící deska Microsteam 400 Laser s více než čtyřmi sty otvory.
Žehlení zpříjemní také systém proti odkapávání Anti-drip nebo funkce Autosteam Control pro automatické nastavení teploty a páry.
Bosch TDI 902836A
Hravě si tak poradí i se zmačkanými textiliemi. O stabilní chod a perfektní rozvod páry se stará inteligentní motor MotorSteam. Během žehlení dále oceníte funkci AntiShine, která věnuje nadstandardní péči tmavým a citlivým tkaninám.
Díky funkci Eco zase ušetříte vodu a energii. Plynulý provoz žehličky zajišťuje čtyřnásobná schopnost čištění AntiCalc a praktický kabel v délce až 2,5 m.
Žehlička Electrolux EDB6130
Hravě si tak poradí i se zmačkanými textiliemi. O stabilní chod a perfektní rozvod páry se stará inteligentní motor MotorSteam. Během žehlení dále oceníte funkci AntiShine, která věnuje nadstandardní péči tmavým a citlivým tkaninám.
Díky funkci Eco zase ušetříte vodu a energii. Plynulý provoz žehličky zajišťuje čtyřnásobná schopnost čištění AntiCalc a praktický kabel v délce až 2,5 m.
Podle čeho vybírat?
Příkon
Čím vyšší příkon, tím:
- rychleji se žehlička po zapojení do zásuvky zahřeje na nastavenou teplotu
- vyšší bude výstup páry, což znamená rychlejší a jednodušší žehlení
Pokud bychom chtěli určit doporučovanou spodní hranici příkonu, tak hodně záleží na který článek narazíte. Jedni uvádí minimálně 1300 W (dTest), druzí 1400 W, jiní zase 2000 W.
Osobně bych se přikláněl k těm 2000 W, protože z mé analýzy 18 oblíbených modelů populárních značek jsem konstatoval toto:
- všechny žehličky měly příkon v rozmezí 1600 až 3000 Wattů
- většina disponovala příkonem 2200-2600 W
Většinou se jednalo o velice kladně hodnocené a často kupované žehličky. Proto lze usoudit, že minimální příkon, který by jste ve své napařovací žehličce měli mít, bude právě těch cca 2000 – 2200 wattů.
Hmotnost (kg)
Co se týče hmotností žehliček obecně, nelze jednoznačně říct: “čím lehčí přístroj, tím lépe” – nebo naopak.
Lehčí žehličky uvítají zpravidla ti, kteří:
- žehlí často
- žehlí větší objemy prádla
- mají v rukou méně síly nebo žehlí málokdy, a tak nejsou zvyklí
- hodně cestují a vozí žehličku sebou – cestovní mini žehličky
Na druhou stranu je pravda, že těžší žehlička svou váhou lépe dosedá na žehlený materiál a tím narovnávání zahybů na prádle ulehčuje – nemusíte na ní moc tlačit.
Žehlící deska (plocha)
Kvalita žehlící plochy je velice důležitá, protože ovlivňuje:
- klouzavost po žehlené tkanině
- odolnost vůči poškrábání, potažmo odolnost proti připalování
- snadnost čištění žehlící plochy
- rovnoměrnost nahřátí plochy
- životnost celé žehličky
Co se týče žehlící plochy, tak nevyplácí se kupovat levné modely. Ty mají zpravidla žehlící desky vyrobené z nekvalitních materiálů (takže najedete na první zip, cvoček nebo tvrdší knoflík, a máte v žehlící ploše rýhu).
Dále jsou nekvalitní plochy náchylné na poškrábání, nerovnoměrně se nahřívají a rychle začínají připalovat žehlené tkaniny. Pak máte poničené oblečení a ztrácíte jen čas čištěním žehličky.
Jaké jsou ty nekvalitní materiály – čemu se radši vyhýbat?
Nerezová ocel – je sice levná, ale: snadno se poškrábe, složité čištění, při vysokých teplotách se napaluje – stářím přibývá škrábanců, snižuje se kluznost a naopak zvyšuje se napalování
Aluminium, Durasteel – celkem podobně jako nerezová ocel
Plochy s nepřilnavým povrchem – sice má dobrou klouzavost a cena je nižší, ale jsou vyráběny mnoha značkami a tím mají různé vlastnosti. Také celkem rychle se opotřebí, což opět vede k napalování. Pokud budete žehličku s touto plochou pořizovat, ujistěte se, že bude od kvalitní značky, jako např. Bosch, Simens nebo Philips
Takže které plochy jsou ty nejlepší?
Když už si žehličku pořizujete, tak nejlépe kvalitní (takže dražší). Nevadí, že žehlíte méně často nebo jen občas. Alespoň máte jistotu, že při žehlení své oblečení neponičíte – za to se už vyplatí připlatit, ne?
Nejvhodnější (nejodolnější) materiály žehlících desek jsou:
Keramická plocha – nepřilnavá a odolná proti poškrábání, teplo je rozloženo rovnoměrně – ale při nárazu možnost odštípnutí části plochy
Saphir (vyrábí pouze Braun) – tvrzená slitina vybrušovaná diamantovým prachem, která ideálně klouže po tkaninách a je velice odolná proti poškrábání – je třeba sice připlatit, ale určitě se vyplatí
Autoclean Catalys (vyrábí pouze Tefal) – potažena vrstvou Palladia, které při nahřátí desky na vzduchu reaguje – tím zabraňuje usazování nečistot a zachovává dokonalou kluznost plochy
Platinum (vyrábí pouze Rowenta) – tvrdá slitina nerezové oceli odolná proti poškrábání – vyšší cena
SteamGlide (vyrábí pouze Philips) – vysoká odolnost proti poškrábání, velmi dobře klouže, drážka pro lepší žehlení kolem knoflíků
Ultragliss Diffusion (vyrábí pouze Tefal) – keramická plocha se dvěma vrstvami potahu odolnými proti poškrábání a s vysokou kluzností
Otvory na páru
V žehlící ploše každé napařovací žehličky jsou otvory na páru. V závislosti na modelu žehličky, je otvorů víc nebo míň, jsou různě rozmístěny a mají různou velikost.
K těmto otvorům stačí si pamatovat dvě věci:
- čím více otvorů na páru žehlička má, tím lépe
- nejvhodnější je, když jsou rozmístěny do několika parních zón, ne rovnoměrně po celé ploše
Tvar špičky žehlící plochy
Jde o to dostat se do špatně dostupných míst (okolo knoflíků, mezi záhyby) a ne všechny žehličky jsou v tomto ohledu ideální. Nejlépe to zjistíte opět z recenzí.
Ideálně, když má špička žehlící plochy drážku, do které se může knoflík při žehlení „zasunout“, a tak nemusíte jej nijak sílou odklánět.
Mnozí výrobci mají pro špičku i odlišný název, například u značky Philips najdete špičku “Triple Precision”.
Parní výkon (g/min)
Parní výkon nám říká, kolik gramů páry (vody) je schopná žehlička vytvořit za 1 minutu. Nejčastěji najdete doporučení, aby parní výkon kupované žehličky byl alespoň 40 g/min.
Parní ráz (g/min)
Stejně jako parní výkon, parní ráz se udává v gramech vytvořené páry za 1 minutu. Rozdíl je v tom, že parní ráz aktivujete stiskem přislušného tlačítka jen na chvíli a množství tak vytvořené páry je vněkolikrát vyšší než parní výkon.
Většina napařovacích žehliček dnes disponuje parním rázem nad 100 g/min, některé modely dosahují i přes 200 g/min. Obecně čím více páry je žehlička schopná v danou chvíli vytvořit, tím lépe.
Objem vodní nádržky (ml)
U většiny napařovacích žehliček je obsah nádržky na vodu kolem nebo přes 300 ml, jsou i modely s nádržkami 400 ml.
Čím je parní výkon (a parní ráz) vyšší, tím se voda v nádržce rychleji spotřebuje. Pomineme-li parní výkon, větší nádržku budete méně často doplňovat.
Pokud žehlíte málo nebo jen příležitostně, objemem vodní nádržky moc řešit nemusíte. Pokud ale napařujete často a ve větším množství, je lepší mít větší objem nádržky.
Jak se vám líbil náš průvodce výběrem napařovacívh žehliček?
Každá napařovací žehlička by si měla poradit i s výrazně zmačkaným prádlem. Doporučujeme ji vybírat podle příkonu a síly parního výstupu.
Obecně dražší žehličky jsou schopné dosáhnout vyššího parního rázu a lépe si poradí se záhyby na textiliích. Při koupi by vás také měla zajímat kvalita provedení žehlící plochy, zda je žehlička vybavena funkcí samočištění, odvápňování nebo systémem proti odkapávání.
Dobrou volbou jsou také napařovací žehličky s funkcí automatického vypnutí nebo s extra dlouhým kabelem a možností otočení až o 360°, výrazně usnadňující manipulaci.
ZKUSTE TAKÉ:
Některé produktové obrázky v článku byly zapůjčeny ze serverů: Alza.cz a Okay.cz
Úvodní foto: pixabay.com