Monitor dechu pro kojence obvykle není běžnou součástí výbavičky pro miminko. Toto se ale pomalu mění, jelikož ceny monitorů dechu jsou čím dál dostupnější, a tak řada rodičů se rozhoduje zařadit na svůj seznam i tuto položku.

Dětské elektronické chůvičky všichni známe. Na trhu přibývají i kombinace – dětská chůvička s monitorem dechu. Možná právě tato varianta bude řešením pro vaši rodinu.

Zde si vysvětlíme co je monitor dechu, od kdy a jako dlouho jej používat, jaké jsou jejich typy a také to nejdůležitější – pro koho jsou tato zařízení ideální volbou neboli – potřebujete vůbec monitor dechu?

V tomto článku naleznete odpovědi nejen na tyto, ale i mnohé další otázky, které si rodiče u těchto pomůcek kladou. Nebudou chybět ani recenze na monitory dechu a jejich uživatelská hodnocení.

 
 

Co je monitor dechu?

Nejstručnější definice zní asi takto: “monitor dechu je zařízení, které pomocí velice citlivých čidel (například snímací desky) snímá dýchací pohyby dítěte”.

V případě zastavení dechu miminka monitor upozorní rodiče na tuto skutečnost hlasitým signálem.

Některé monitory dechu upozorňují také v případě, že se dech dítěte zpomalí na určitou frekvencí – například monitor dechu Jablotron Nanny BM 02.

DŮLEŽITÉ:

Monitory dechu pouze upozorňují rodiče v případě zástavy dechu miminka – zachránit miminko (obnovit dýchání) musí samotní rodiče!

Jaké jsou typy monitorů dechu?

Deskový

Deskové monitory dechu jsou nejvíce rozšířenou variantou a jedná se řekněme o takovou “klasiku”. Byly to právě tyto monitory, které se začaly vyrábět jako první.

Cenově začínají být deskové modely přístupnější, a kvalitní modely lze pořídit již od cca 2500 Kč.

Tyto monitory se skládají ze:

  • snímací desky (někdy sada obsahuje dvě snímací desky) – ta registruje dechové pohyby bříška a hrudníku miminka
  • vyhodnocovací jednotky
  • kabelu, který spojuje jednotku a snímací desku (případně desky)

Pokud budete mít zájem právě o tento typ, tak se určitě podívejte na dva níže uvedené deskové monitory dechu. Oba jsou v Česku nesmírně oblíbené a rodiče si je velice pochvalují.

Monitor dechu Jablotron Nanny BM02 je certifikovaný zdravotnický přístroj, který úspěšně obstál v přísných klinických zkouškách.

Tento monitor dechu je pro děti naprosto bezpečný a využívají ho porodnice i kojenecké ústavy po celém světě.

Výhodou je snadné ovládání a zřetelná zvuková signalizace, kterou uslyšíte i přes zavřené dveře.”

Zdroj: nanny.cz

“Babysense II je na obsluhu nenáročný přístroj určený pro použití v domácnostech i zdravotnických zařízeních vhodný pro v zásadě zdravé kojence, vyjma kojenců s vysokým rizikem dechových potíží vyžadujících trvalý lékařský dohled.”

Recenze na Monitor dechu Hisense Babysense 7 najdete ZDE  >>

Zdroj: babysense.cz

Monitor na plenku

Tento typ je mnohem více mobilní oproti deskovým modelům, protože plenkový monitor dechu se skládá pouze z jedné jednotky. Je to proto, že snímací senzor a vyhodnocovací jednotka jsou spojeny do jednoho malinkého zařízení.

Monitory dechu na plínku ocení rodiče, kteří nechávají spinkat svého malého broučka ve více místech v domě – například v pokojíčku, spolu s nimi v ložnici a pak přes den v obývacím pokoji nebo v kočárku.

V těchto případech jistě oceníte to, že není třeba pokaždé pracně přendávat a vždy z nova zapojovat senzorovou desku.

Pro mne je velikým plus skutečnost, že když vyndáte miminko z postýlky, nespustí se automaticky poplach – jak je tomu u deskových modelů, když zapomenete předem deaktivovat alarm.

Velice pozitivně také oceňuji dražší modely, které nabízí možnost stimulace pomocí vibrací v případě, že miminko přestane dýchat. Než přiběhnete dítko zkontrolovat, vibrace stimulují miminko k opětovnému nadechnutí.

Jak určitě tušíte monitory dechu na plínku nemají pouze výhody. Nejčastěji rodiče poukazují na 2 nevýhody tohoto řešení:

 

  1. Omezování pohybu. Monitor připevněný na plínku může částečně omezovat pohyby akčních miminek
  2. Tlumený zvuk alarmu. Peřinka, kterou je mimi přikryté, bude částečně zvuk alarmu tlumit – je to velice důležitá informace zejména pro majitele rozlehlých bytů nebo větších domů, kde zvuk zvuk je dodatečně tlumen většími vzdálenostmi mezi jednotlivými místnostmi. Určitě hlasitost alarmu vyzkoušejte nanečisto ať víte jak reálně bude spuštěný alarm slyšet v místnostech, kde trávíte nejvíce času

Monitor dechu na plénku Snuza PICO snímá pohyb bříška, frekvenci dýchání, teplotu pokožky a také zaznamenává pád. Je až o 40% menší než Snuza HERO, jednoduchý na ovládání a dá se propojit s telefonem pro neustálý monitoring pohybu bříška.”

Více na: snuza.com

Inovativní Snuza Hero MD monitor na plenku Vám dává jistotu, když ji nejvíce potřebujete. Baby monitor na plenu je praktické a moudré zařízení, které monitoruje pohyb bříška vašeho děťátka. Pokud se bříško Vašeho dítěte nepohnulo během 15 sekund, upozorní Vás hlasitým alarmem.”

Více na: snuza.com

Owlet Baby Monitor – monitor srdečního tepu a okysličení krve v ponožce

Chytrá ponožka pro miminko Owlet Smart Sock 2 vrůžové

Owlet Baby Monitor by se dalo nazvat “chytrá ponožka”, jelikož data shromažďována pomocí senzoru lze si posílat na chytrý telefon s nainstalovanou patřičnou aplikací | Foto: owletcare.com

V posledních letech se v zahraničí objevil monitor dechu, který nefunguje jako většina těchto přístrojů na principu snímání pohybu, ale využívá technologii zvanou pulzní oxymetrie.

Jedná se o “chytrou ponožku” Owlet Baby Monitor.

Pulzní oxymetrii se běžně používá ve zdravotnictví a je to metoda přesná, bezpečná a spolehlivá. Možná jste se někdy v nemocnici setkali s klipem, který má pacient připevněný na prst.

Tento monitor svítí speciálním malým světýlkem přes kůži. Část toho světla se podle průtoku a okysličení krve vrátí zpět do snímače.

Owlet Smart Sock 2

Oproti původní verzi, Owlet Smart Sock 2 je navržena lépe a miminko už “chytrou ponožku” pohybem nožiček nesundá. | Foto: owletcare.com

Owlet Baby Monitor má tvar ponožky, kterou má miminko připevněnou na nožičku. Takový  způsob připevnění zaručuje, že zařízení vůbec nepřekáží miminku v pohybu. Navíc se nestane, aby monitor přestal snímat, protože se dítě dostane mimo dosah snímací desky.

Za nejvyšší bezpečnost a přesnost snímání je třeba si připlatit. Owlet Baby Monitor vás vyjde v přepočtu na nějakých 6000 – 8000 Kč (záleží na zvoleném modelu).

Ano, říkám “v přepočtu”, protože tento monitor srdečního tepu a okysličení krve je v Česku prozatím nedostupný, a tak jste odkázáni na zahraniční e-shopy.

Oficiální produktovou stránku naleznete ZDE.

Takže je to pouze na vás, zda jste ochotní zaplatit za ten pocit jistoty, který dává nejspolehlivější technologie.

DŮLEŽITÉ:

Pokud používáte tento monitor když miminko je v kočárku, přístroj udává správné informace pouze, když je kočárek zaparkovaný, když se nyhýbe.

Pokud je kočárek v pohybu, monitor samozřejmě snímá veškeré jiné otřesy a mylně je vyhodnocuje jako dýchání miminka.

Přehled příspěvků některých zdravotních pojišťoven na zapůjčení monitoru dechu pro rok 2019

Některé zdravotní pojišťovny přispívají svým pojištěncům na zapůjčení monitoru dechu pro kojence, jiné dávají slevy na monitory dechu ze smluvního internetového obchodu.

Zde jsou pojišťovny, které v roce 2019 tyto služby nabízí.

Vojenská zdravotní pojišťovna ČR

Na stránkách této pojišťovny nejdříve se dostanete na seznam jednotlivých služeb v programu Zdraví. Pak si najděte program “PÉČE O MIMINKO” a rozklikněte jej.

Zobrazí se vám podrobný popis programu, ze kterého se dozvíte jaké pomůcky se příspěvek vztahuje a co je třeba předložit.

Podmínky příspěvku: “dětem od narození do šesti měsíců na následující produkty podle výběru zákonného zástupce”

Výše příspěvku: max. 1000 Kč 1x ročně

Vojenská zdravotní pojišťovna ČR

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna

Zde se také dostanete nejdříve na seznam různých preventivních programů. Musíte sjet dolů až na program “Zdravé dítě”. Po rozkliknutí se vám zobrazí okénko se všemi detaily.

POZOR: u České průmyslové zdravotní pojišťovny příspěvek se nevztahuje na zapůjčení monitoru dechu, pouze na koupi nového přístroje.

Podmínky příspěvku: “ČPZP poskytuje zákonným zástupcům dětí do 2 let včetně příspěvek na produkty pro zdravý rozvoj dítěte a cvičení pro děti.”

Výše příspěvku: max. 500 Kč 1x ročně

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR

U této pojišťovny se ihned na úvodní stránce “Programu pro děti” dostanete na detaily služby.

Všechny klienty této pojišťovny potěší, že se příspěvek vztahuje i na zapůjčení monitoru dechu.

Podmínky příspěvku: “Pojištěnec ve věku do 18 let může čerpat jednou ročně příspěvek až do max. výše 500 Kč na položky z následujícího výběru”

Výše příspěvku: max. 500 Kč 1x ročně

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR

Revírní zdravotní pokladna zdravotní pojišťovna

Na seznamu služeb hledejte položku “Podbalíček podpora zdraví  2”.

Podmínky příspěvku: nákup monitoru dechu pro děti do 6 měsíců věku

Výše příspěvku: max. 500 Kč 1x ročně

Revírní zdravotní pokladna zdravotní pojišťovna

Zaměstnanecká pojišťovna Škoda

Na úvodní stránce sjeďte kousek dolů a najděte odstavec “pro maminku a novorozence 2018”.

Tato pojišťovna nabízí nejen jednorázový příspěvek, ale i slevy na monitory dechu a dětské chůvičky na webu www.detskachuvicka.cz – pokud použijete slevový kód 209209.

Podmínky příspěvku: příspěvek do 1 000 Kč na monitor dechu lze čerpat po porodu v okamžiku přidělení RČ novorozence, pokud se dítě narodí v prosinci roku 2018, prodlužuje se proplacení tohoto příspěvku do 31. 1. 2019”.

Výše příspěvku: max. 1000 Kč 1x ročně

Zaměstnanecká pojišťovna Škoda

Půjčovny monitorů dechu

Kvalitní a spolehlivý monitor dechu, který má úroveň certifikovaného zdravotnického přístroje, může být položka s cenovkou 4000 – 6000 Kč i více.

Naštěstí máte dnes možnost si takový přístroj půjčit.

Nejčastěji půjčovny monitorů dechu kladou podmínku, aby minimální doba zapůjčení byla alespoň 6 měsíců.

Co se týče financí, tak mnoho půjčoven si za měsíční propůjčení účtuje 150 Kč, což si myslím je férová cena.

Díky tomu i kdyby jste se rozhodli si monitor dechu půjčit na prvních 12 měsíců, vyjde vás to na nějakých 1800 Kč.

Pak přístroj vrátíte a už se o nic nestaráte.

Níže uvádíme 4 nejpopulárnější půjčovny monitorů dechu pro kojence, ze kterých si určitě vhodnou nabídku vyberete.

Každopádně díky půjčení váš rozpočet bude minimálně o polovinu méně zatížen než kdybyste si pořizovali nový kvalitní přístroj.

O kvalitu půjčovaných monitorů nemusíte mít starost, jelikož všechny vrácené přístroje prochází důkladnou kontrolou a kalibrací.

Určitě si důkladně projděte podmínky zapůjčení monitoru dechu. Některé půjčovny v ceně zahrnují i dodatečné služby jako okamžitá výměna přístroje v případě poruchy nebo spuštění planých poplachů.

Monitor dechu – jak funguje?

Abychom byli úplně přesní, tak všechny monitory dechu jsou vlastně detektory pohybu – jednoduše snímají pohyb. Tím, že jsou nesmírně citlivé, tak bez problému jsou schopny rozpoznat i tak nepatrné pohyby, jako je pohyb hrudníku a bříška během dýchání miminka.

Pokud vás ve škole fyzika nebavila, tak bez zbytečného dlouhého vyprávění si princip fungování monitoru dechu porovnáme s mačkáním jakéhokoliv vypínače nebo knoflíku.

Součástí monitoru dechu je snímací deska, která je právě tím mačkaným vypínačem, který miminko jemně stlačuje každým svým nádechem.

Právě tento signál jde pak veden do vyhodnocovací jednotky, která tyto informace sleduje a zhodnocuje.

Pro všechny fandy fyziky pouze zmíním, že ve skutečnosti pravým principem fungování monitorů dechu je piezoelektrický jev. Zkrátka existují krystalky, které během stlačování vytvářejí slaboučké elektrické napětí. Toto napětí je pak patřičně zesílené a putuje do vyhodnocovací jednotky.

Test funkčnosti monitoru dechu

Možná jste si pořídili monitor dechu z druhé ruky za dobrou cenu. Možná monitor už máte po prvním dítěti a je zde další miminko, u kterého chcete monitor používat.

Tak či onak je třeba funkčnost zařízení vyzkoušet, abyste měli jistotu, že vaše dítě bude maximálně chráněno.

Z níže uvedeného videa se dozvíte, jak správně prověřit funkčnost deskového monitoru dechu. V této ukázce byl použit model Nanny od Jablotronu, ale tento test můžete v podstatě provést u jakéhokoliv deskového monitoru dechu.

Co znamenají pojmy SIDS, ALTE příhoda nebo spánková apnoe?

SIDS

Tato zkratka pochází z angličtiny (sudden infant death syndrome) a do českého jazyka se překládá jako syndrom náhlého úmrtí kojence.

Jedná se o náhlou smrt miminka, nejčastěji ve spánku, kdy najednou přestane dýchat a udusí se.

Přímé příčiny tohoto jevu nejsou doposud známé, ale kdybychom se podívali do statistik, tak zjistíme, že existují určité rizikové faktory, které hrozbu syndromu náhlého úmrtí kojence zvyšují.

Těchto rizikových faktorů je spousta a jsou to například:

  • chudokrevnost matky
  • předčasný porod
  • spánek miminka na břiše

Ze statistik jsou zřejmé také, že SIDS:

  • postihuje nejčastěji miminka mezi druhým a čtvrtým měsícem od narození
  • nejvíce rizikový je druhý měsíc
  • hrozí dětem až do jednoho roku jejich věku

Právě z analýzy rizikových faktorů lze odvodit i rady, jak SIDS přecházet. Je jich více a zde si pro příklad uvedeme tři z nich:

  • ukládejte své miminko ke spánku na záda
  • zvolte tvrdší matraci
  • zvažte pořízení (nebo propůjčení) monitoru dechu pro miminka

Pro více informací o syndromu náhlého úmrtí kojence se můžete podívat i do článků na stránkách:

ALTE příhoda

Název opět pochází z angličtiny (Apparent Life Threatening Episode) a do češtiny se nejčastěji překládá jako “zdánlivě život ohrožující příhoda”.

Příčiny syndromu náhlého úmrtí kojence (situace, kdy mozek miminka přestane vysílat signály aby se nadechlo) nejsou známy.

Když už ale miminko přestane dýchat, nasává u něj tak zvaná ALTE příhoda, jejíž příznaky zahrnují blednutí pokožky nebo silné pocení.

ALTE příhoda je vlastně doba od momentu, kdy miminko přestane dýchat do momentu umrtí neboli stav předcházející SIDS.

Bohudík lze během ALTE příhody miminko ještě zachránit – a to včasným zásahem.

Právě v těchto situacích je monitor dechu k nezaplacení, jelikož ihned rodiče upozorní na skutečnost, že miminko přestalo pravidelně dýchat. Některé monitory upozorní i ve chvíli, kdy  se frekvence dýchání dítěte sníží pouze sníží na danou hodnotu – tuhle funkci nabízí například monitor dechu Jablotron Nanny BM 02.

Spánková apnoe

V diskuzích o SIDS se ještě můžete setkat s pojmem “spánková apnoe”, což je porucha dýchání, jejíž projevem je zástava dechu.


 

ČTĚTE TAKÉ:

Úvodní foto: Sadık Kuzu

Dej vědět ostatním